btbilgi

‘Millenial’ olarak da bilinen Y Kuşağı, doğum tarihleri 1980’lerin başları ile 1990’ların ortalarından sonuna kadar uzanan bireylerden oluşmakta. Y Kuşağı ve Alfa Kuşağı arasında yer alan Z Kuşağı’nın (‘Zoomer’ olarak da biliniyorlar) üyeleri ise 1990’ların sonlarından 2010’ların başlarına kadar tarihlerde doğmuş olan kişilerden meydana gelmekte. Bu iki kuşağın dünya çapındaki iş gücüne katkıları azımsanacak gibi değil.

Y Kuşağı ve Z Kuşağı çalışanları hakkında bir araştırma yapan Citrix, dikkat çekici bulgulara ulaşmış. ABD, Birleşik Krallık, Almanya, Fransa, Hollanda, Çin, Hindistan, Japonya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Meksika’daki büyük şirketlerde ve orta ölçekli  işletmelerde çalışan 1.000 iş lideri ve yaşları 18 ila 39 arasında değişen 2.000 genç çalışanın katıldığı araştırmanın sonuçları ‘Born Digital ‘ (Doğuştan Dijital) başlıklı bir raporda paylaşılmış.

Rapora göre bir ülkenin ‘Doğuştan Dijital’ nüfusundaki yüzde 1’lik bir artışın, kârlılıkta yüzde 0,9’luk bir artış oluşturması mümkün. Bu da dünya çapında her yıl fazladan 1,9 trilyon dolara eşit bir gelir artışı demek. Bu önemli analize karşın, iş liderleri bu nesillerdeki çalışanların işten gerçek anlamda neler istediğini anlamaktan uzak gibi görünüyor. Ayrıca salgının bu nesillerdeki çalışanların motivasyonları ve hedefleri üzerindeki etkisinin doğru şekilde öngörülemediği de ortaya çıkartılmış.

İş-yaşam dengesi

Belirsiz bir iş ortamıyla karşı karşıya kalan genç çalışanların, en çok kariyer istikrarı ve güvenlik (çalışanların yüzde 87’si için önemli) ile iyi bir iş-yaşam dengesi (yüzde 87) gibi temel iş faktörlerine odaklandığı saptanmış. Buna karşın yöneticiler genç çalışanların sadece en son iş yeri teknolojisine ve eğitim fırsatlarına erişime değer verdiklerini zannetmekte.

Ofis ortamı abartılıyor

Y Kuşağı ve Z Kuşağı çalışanlarının yüzde 90’ı salgın sonrası tam zamanlı olarak ofiste çalışmaya dönmek istemiyor. Yarıdan fazlası (yüzde 51) ise çoğunlukla veya tamamen evden çalışmayı sürdürmek istiyor. Buna rağmen yöneticilerin yüzde 58’i genç çalışanların zamanlarının çoğunu ya da tamamını ofiste çalışarak geçirmek isteyeceklerine inanmakta.

Farklı dünyaların insanları

Raporda iş liderlerinin yalnızca yüzde 21’inin Slack, WhatsApp ve benzeri mesajlaşma uygulamalarını iş amacıyla kullandığı aktarılmış. Halbuki genç çalışanlarda bu oran yüzde 81. İş liderlerinin yüzde 26’sı bu türden uygulamaları iş için kullanmaktan hoşlanırken, genç çalışanlarda oranın yüzde 82 olduğu belirtilmekte.

Şirket kârlılığı mı, refah mı?

Liderlerin yüzde 90’ı şirket kârlılığının en önemli öncelik olduğunu söylerken, Y Kuşağı ve Z Kuşağı çalışanlarının yüzde 83’ü liderlik seviyesinde geldiklerinde çalışanların refahına öncelik vereceğini açıklamış.

Yatırımda öncelik

Doğuştan Dijital çalışanlarının yüzde 67’si salgın döneminde şirketlerinin dijital teknolojiye daha fazla yatırım yapması gerektiğine inanırken, iş liderlerinin yalnızca yüzde 22’si bu fikirde.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.