btbilgi

Geçtiğimiz sene yayımlanan bir açıklamada, Birleşik Krallık hükümetinin 2030’dan itibaren sıfır benzinli/dizel otomobil ve kamyonetlerin satılmayacağını duyurduğunu biliyoruz. Şu anda tüm Batı dünyası ülkeleri benzer planlar duyuruyorlar. Bu çabalar yüzyılın ortasına kadar karbon emisyonlarını ya sıfırlamak veya mümkün olan en az seviyeye indirmek için. Birleşik Krallık’ın duyurduğu düzenleme otomobilleri ve benzer araçları içermekte ama motorsiklet türü araçlar bu düzenlemeye dahil değil.

Buna karşın elektrikli motorsikletler dünyanın her yerinde giderek artan çeşitlenmeye ve üretime gidiyor. Sektörel uzmanlar eninde sonunda dünya çapında tüm araçların elektrikliye döneceği yönünde öngörüler yapıyor. Dev otomotiv markaları da bu yönde çalışmalara devam ediyorlar. Peki, acaba motorsiklet meraklıları konuyla ilgili ne düşünüyor? Sürücü haklarını savunan ‘Motorcycle Action Group’ (MAG), 4 bin 805 motorsikletçi ile bir araştırma gerçekleştirmiş ve benzinli motorsikletlerin satışının yasaklanması durumunda tüketicilerin nasıl tepki vereceklerini ölçmüş.

Araştırmanın sonuçlarına bakılırsa, Birleşik Krallık’da yaşayan çoğu motorsikletçi böyle bir yasağın etkilerini ciddi şekilde düşünüyor. Katılımcıların yalnızca yüzde 8,1’i benzinli motorsikletlerin yasaklanması duyurulursa bunu hemen kabul etmeye eğilimli. Yüzde 36,4’sı bu kararın ertelenmesi yönünde fikir belirtirken, yüzde 55,5’i böyle bir yasağa tamamen muhalefet edeceğini aktarıyor. Bu rakamlara karşın, tüm katılımcıların yüzde 83’ü MAG’ın bir kuruluş olarak diğer benzer sürücü hakları organizasyonları ile iş birliği yaparak bu karara karşı durmasını istiyor.

Katılımcılara benzinli motorsikletler gerçekten yasaklanırsa ne yapacakları da sorulmuş. Motorsikletseverlerin yüzde 31 kadarı, benzinle çalışan motorları sürmeye devam etmek yerine motorsiklet sürmeyi tamamen bırakacaklarını açıklamış. Yüzde 56,2 kadarı elektrikli bir modele geçmeden önce, elindeki benzinli modeli mümkün olduğu kadar kullanmaya devam edeceğini söylüyor. Sadece yüzde 13’ü sıfır emisyonlu yeni bir motorsiklete geçeceğini ifade etmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.