btbilgi

Günümüzde müzik dinlemek isteyen insanalar çoğunlukla akıllı telefonlarını kullanıyorlar. Dünya çapında servis veren streaming müzik platformları ile birleşen telefonlarımız artık küçük birer müzik kutusu. Ama her zaman durum öyle değildi. Streaming servislerden önce MP3 ve benzeri müzik çalma formatları yaygındı. Akıllı telefonlar olgunlaşana kadar da çoğu kişi telefonlarının yanında özel bir müzik çalıcı cihaz taşıyordu. Artık tüketiciler her şeyi tek cihazda istiyor ama hala Hisense Touch gibi özelleşmiş müzik çalarlar da piyasaya çıkıyor.

Eğer akıllı telefonunuzu müzik dinlemek için kullanmak istemiyorsanız, veya hala MP3 kullanıyor ve telefonunuzun depo alanını doldurmak niyetinde değilseniz çok ucuza ikinci bir cihaz satın alabilirsiniz. İşte Çin kökenli Hisense firması da tüketicilerin bu alternatif arayışlarına hitap etmek niyetinde. Geliştirdikleri Hisense Touch ise basit bir müzik çalar değil, büyük ihtimalle dünyanın ilk e-mürekkep (e-ink) ekranlı müzik çalar cihazı.

Liliputing sitesinin verdiği bilgiye bakılırsa cihaz 5,84 inç boyunda, 2.048 parlaklık seviyesi ve 36 renk sıcaklığı seviyesi sunan özel bir dokunmatik e-mürekkep ekrana sahip. E-mürekkep ekran akıllı telefonlardan alışık olduğumuz çok yüksek çözünürlüğe ve renk skalasına sahip ekranlar gibi değil. Çok daha az enerji tükettikleri için hem çok daha uzun kullanım ömrü veriyorlar, hem de e-mürekkep ekranlı e-kitap okuyuculardan bildiğimiz üzere kullanıcıların gözlerini çok daha az yoruyorlar (çünkü mavi ışık yaymıyorlar). Ama düşük tazeleme hızı, ayrıca siyah/beyaz/gri tonlarındaki yapıları yüzünden oyun oynamaya veya video izlemeye uygun değiller.

155 gramlık Hisense Touch’da müzik için stereo hoparlör, Dirac Power Sound desteği, bir ES9038 DAC çipi ve bir ES9603 HiFi çipi bulunmakta. Her türden tüketiciyi memnun edebilmek için WiFi ve Bluetooth desteği dışında 3,5 mm kulaklık ses çıkışı da var. Ekranı sizi yanıltmasın, cihazın işletim sistemi Android 11. Cihazın kalbinde 1.8GHz sekiz çekirdekli Snapdragon ana işlemci, Adreno 610 grafik işlemci, 4GB bellek, 128GB depolama alanı, USB-C üzerinden şarj olan (18W) 3 bin mAh batarya yatıyor. Cihazın arka kısmında bir kamera yok, ama ön tarafta üst kısımda bir selfie kamerası konumlandırılmış.

Çin’de piyasaya sürülen Hisense Touch 1,599 Yuan (yaklaşık 249 dolar) fiyatla satılmakta. Hisense firmasının bu cihazı Çin dışında pazara sunmaya pek niyeti olmadığı da verilen bilgiler arasında.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.