btbilgi

İşlemci için bir bilgisayarın beyni demek yanlış olmaz. İşlemciler tüm donanımı ve yazılımı yöneten, onları hayata getiren altyapıdır. Bu sebeple güvenli bir işlemci, üzerinde çalışan yazılımları koruma potansiyeline daha fazla sahip. Ne yazık ki siber saldırganların en çok ihlal ettikleri donanım parçası da işlemciler. Bir grup biliminsanı temel yapısını rastgele şekilde değiştirerek hackerları durdurabilen ‘Morpheus’ isimli bir işlemci ile bu saldırıları durdurmak niyetinde.

Michigan Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi, kendi işleyişini kökten değiştirerek saldırıları önleyen güvenli işlemci olan Morpheus’u 2019’de geliştirmiş. Projenin DARPA (ABD Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı) tarafından desteklendiği bilgisi veriliyor. Geçtiğimiz sene gerçekleştirilen bir etkinlikte, 525 güvenlik araştırmacısı Morpheus işlemcisini hacklemek için üç ay boyunca uğraşmışlar. DARPA tarafından yeni yapılan açıklamaya göre, içlerinden hiçbiri bu yenilikçi işlemciyi kırmayı başaramamış.

Morpheus’un çalışma şekli işlemcilerin mimari yapı mantığı üzerine kurulu. Çoğu bilgisayardaki işlemciler x86 ve çoğu akıllı telefondaki işlemciler ise ARM mimarisine sahip. İşlemci mimarisi, yazılımın işlemci üzerinde çalışması için gereken talimatlar kümesi olarak tanımlanıyor. İşlemciler ayrıca komut setinin yürütülmesini sağlayan bir mikromimariye de sahip. Siber saldırganlar işlemcileri hedefleyen yazılımlar oluştururken bu mikromimarinin ayrıntılarını iyi bilmek zorunda. Çünkü kötü niyetli yazılımlar işlemcilerdeki açıkları vurmak için tasarlanmakta.

Morpheus ise bu mikromimari işleyişini rastgele hale getirerek sistemi bir bulmacaya dönüştürüyor. İşlemcinin bulunduğu bir bilgisayarın yürüttüğü komutlar veya program verilerinin formatı belli aralıklarla değişiyor. İşin güzel tarafı mikromimari değişse bile, işlemci üzerinde çalışan yazılımlar bu değişimlerden etkilenmediği için uygulamalarda sorun çıkmıyor.

Yayımlanan bilimsel makeleye bakılırsa, yetenekli bir siber saldırgan bir Morpheus bilgisayarının işleyişini birkaç saat gibi kısa bir sürede çözebilir. Bunu engellemek için işlemcinin mikromimarisi birkaç yüz milisaniyede bir otomatik şekilde dönüştürülüyor. Yani saldırgan mikromimariyi çözmek için uğraştığı sırada yapının kendisi değişiyor ve saldırgan baştan başlamak zorunda kalıyor. Ama bu değişim çok hızlı olduğu için, saldırganlar daha birini çözemeden yeni bir yapı ile karşılaşıyorlar. Her değişimde işlemci tamamen farklı bir cihaz haline geliyor.

İşlemcinin bu yaklaşım sayesinde sistem yazılımlarının (firmware) açıklarını kapatması, genel olarak tüm bilgisayar güvenliğini artırması amaçlanmış. İşlemcinin kendi üzerinde çalışan tüm savunmasız yazılımları da koruyabildiği aktarılmakta. Araştırma ekibi bundan sonra, Morpheus’un temel tasarımının tüm cihazlara ve buluttaki hassas verileri korumak için farklı sistemlere nasıl uygulanabileceğine dair çalışmalarına devam edeceğini söylüyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.