btbilgi

Akıllı telefonların teknolojik gelişmesi ve hızla yayılması, günlük yaşamda bir çok işimizi kolaylaştırmış durumda. Buna karşın artık ‘internet bağımlılığı’ gibi kavramları daha çok duyuyor olmamızın sebebi de yine akıllı telefonlar. Brooklyn’li iki sanatçı lan Eric Forman ve Ben Luzzatto, mühendis Dan Gross ile birlikte bu bağımlılıklara dikkat çekmek amacıyla özel bir avize tasarlamış.

Dis/Connect olarak adlandırılan cihaz, tasarımsal olarak bir avizeyi andırmakla birlikte tam olarak da değil. Takıldığı ortama ışık sağlaması, onun ana özelliğinin yanında bir işlev denilebilir. Bu avize sinyallerin giremediği bir alan yaratmak için kablosuz sinyalleri engelleyebilyor. Normal bir avizede mumların veya ampullerin durduğu noktalarda 10 adet radyo parazit anteni var. Bu antenler sayesinde, avizenin 1,5 metre altına getirilen cihazların kablosuz iletişimi kesilmekte. Yani avizenin altında oturanlar akıllı telefonları ile arama yapamıyor veya internete giremiyor.

Forman, Dezeen sitesine yaptığı açıklamada şunları söylemiş: “Kendimizle ve birbirimizle tam olarak etkileşimde olmak için, evlerimizde dijital sessiz alanlar yaratmak amacıyla yeni araçlar tasarlamalıyız. Nihayetinde telefonlarımızı kapatamayacağımızdan değil, kapatmadığımızdan dolayı. Çünkü epeyce bağımlılık yapıyorlar.”

Dis/Connect: Akıllı telefonları engelleyen teknolojik avize
Kaynak: Eric Forman

Dis/Connect çevresindeki tüm 2G, 3G, 4G, 5G ve kablosuz Wi-Fi sinyallerini engellemenin dışında aydınlatma elemanı olarak da çalışıyor. Bunu ampullerle değil, yarı saydam akrilikten imal edilmiş ışıklı orta kolon ve kollarla gerçekleştirmekte. Forman bu tasarımla avizeye modern ve biraz bilimkurgu hissi vermek amacını güttüklerini söylüyor. Hem sıradışı hem de sıcak olsun istemişler. Ampullerin yerini alan sinyal parazit antenleri, geleneksel avizelerin süslemelerini takilt eden kablolarla gövdeye bağlanıyor

Avize sadece hemen altındaki alanda sinyalleri kestiği için, arama yapmak veya e-postalarını almak isteyen kişiler sınırlı alandan çıkıp işlerine devam edebilirler. Ama avizenin altında oturdukları sürece diğer konuklarla sohbet etmek zorunda kalacaklar. Verilen bilgiye göre bu proje ticari bir ürün değil, bir sanat eseri olarak planlanmış. Buna sebep olarak da sinyal engelleyici cihazların kullanımının birçok ülkede yasaklanması gösteriliyor.

Forman, Luzzatto ve Gross, bu tür özel ürünlerin halka açık değil ama özel mekanlarda kullanımına izin verilmesini savunmakta. Bu amaçla ABD Federal İletişim Komisyonu’na (FCC) sunulacak bir dilekçe hazırlamışlar. Projenin en azından insanlarda bir konuşma ve düşünme konusu oluşturmasını, tartışılmasını arzuladıklarını belirtiyorlar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.