btbilgi

Twitter hesaplarında sıkça gördüğümüz mavi tık, o hesabın platform tarafından doğrulandğını göstermekte. Doğrulanmış hesaplar kamu yararına olan hesaplar anlamına geldiği için, bilinçli kullanıcıların neyin gerçek olduğunu ayırt etmelerinin geçerli bir yolu. Popüler sosyal medya platformu da bu sistemin daha iyi çalışması için bir dizi güncelleme getirdi. Yapılan açıklamada yeni hesap doğrulama uygulamasının ayrıntıları veriliyor.

Platformun resmi açıklamasında şu bilgiler aktarılmakta: “Geçtiğimiz birkaç ay içinde, hesap doğrulama uygunluk kriterlerine açıklık getirmek için çalışıyoruz ve halkın geri bildirimleriyle şekillendirilen yeni bir politika başlattık. Ayrıca, artık güncellenmiş doğrulama kriterlerini karşılamayan, etkin olmayan veya eksik bilgileri olan hesaplardan doğrulama rozetini otomatik olarak kaldırarak bu politikayı uygulamaya başladık. Bugünün uygulama sunumu, Twitter’da doğrulamaya daha fazla şeffaflık, güvenilirlik ve netlik sağlama planlarımızdaki bir sonraki dönüm noktasını işaret ediyor. “

Nasıl hesap doğrulanır?

Twitter üzerinde hesap doğrulama yapabilmek için, hesap sahiplerinin aşağıdaki kategorilerden birine girdiğini ispatlaması zorunlu. Hesap bilgilerinin eksiksiz olması da gerekiyor. Buna profil adı, profil resmi, onaylanmış e-posta adresi veya telefon numarası dahil. Ayrıca hesabın son altı ay içinde aktif kalmış olması ve resmi Twitter Kuralları’na riayet etmesi gerekli.

  • Devlet
  • Şirketler, markalar ve kuruluşlar
  • Haber kuruluşları ve gazeteciler
  • Eğlence
  • Spor ve oyun
  • Aktivistler, organizatörler ve diğer etkili kişiler

Nasıl başvurulur?

Twitter kullanıcılarının, gelecek birkaç hafta içinde yeni doğrulama uygulamasını doğrudan Hesap Ayarları sekmesinde görmeye başlayacağı aktarılmış. Uygulamanın tüm kullanıcılara kademeli olarak açılacağı belirtiliyor.

Başvuru sonrası süreç nasıl işliyor?

Başvuru yapıldıktan sonra normal şartlarda birkaç gün içinde Twitter kullanıcıya geri dönüyor. Ama yoğunluğa bağlı olarak sürenin birkaç haftaya kadar çıkması mümkünmüş. Başvuru onaylanırsa, kullanıcının hesap profilinde otomatik olarak mavi rozet görüntülenmekte.

Red veya ihlal durumları

Eğer başvuru sonucunda Twitter hesap doğrulama işlemini reddetiyse, kullanıcı kararın duyurulmasından 30 gün sonra yeniden başvuru yapıp tekrar değerlendirilmesini talep edebiliyor. Daha önce olduğu gibi, Twitter Kuralları’nı defalarca ihlal eden doğrulanmış hesaplarda mavi rozetin kaldırılması söz konusu.

Planlanan özellikler

Twitter güncellenmiş hesap doğrulama politikasının gereken tüm kişileri temsil etmeyebileceğinin farkında. O yüzden bu sene içinde bilim insanları, akademisyenler ve dini liderler gibi daha fazla kategori sunmayı da hedeflemiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.