btbilgi

Elektrikli bisikletler her geçen sene daha fazla satılıyor ve kullanılıyor. Özellikle Avrupa ülkeleri bu alanda hızlı bir pazar büyümesi ile karşı karşıya. Geleneksel bisikletlere kıyasla, bir elektrikli bisikletin en büyük kolaylığı aracın pedal çevirmede kullanıcıya motor desteği vermesi. Bu özellik uzun mesafede veya yokuşlarda çok işe yaramasına rağmen, sağlıklı yaşam ve spor meraklılarının aklında bir soru var: Elektrikli bir bisiklet sürücüsünü daha az egzersiz yapmaya mı itiyor?

Bisiklet kullanmanın en önemli avantajları spor yaparak sağlıklı kalmak ve çevreye hiç zarar vermeden ulaşım sağlamak. Elektrikli bisikletler ikincisini sağlamada yardımcı oluyor ama birinci konuda şüpheler mevcut. Yeni bir araştırmanın sonuçları ise bu noktada içlere serin bir su serptiği için dikkat çekmekte. Bu araştırmada e-bisikletler ve geleneksel bisikletler kontrollü bir deneyde karşı karşıya getirilmiş.

Miami Üniversitesi’nde gerçekleştirilen araştırmanın raporunda, sağlık kuruluşlarının egzersiz yapma ile ilgili genelgeçer tavsiyelerine yer veriliyor. Buna göre yetişkin bir kişi her hafta 2,5 saat orta yoğunlukta egzersiz yaparak diyabet, obezite, kalp hastalığı ve erken ölüm oranlarında önemli bir düşüş sağlayabilmekte. Bisiklete binmek ve her hafta düzenli şekilde pedal çevirmek bu tavsiyeyi gayet uygun biçimde karşılıyor. Elektrikli bisiklet ise hedeften çok uzaklaşmıyor denilebilir.

Araştırmada her denek simüle edilmiş bir işe gidip gelme yolu üzerinde 5 kilometre boyunca bisiklete binerek testlere katılmış. Sürücüler bu yolda hem geleneksel, hem de 350W sınıf 1 tip elektrikli bisiklet kullanmışlar. Her kişi simüle edilmiş yolda üç kere işe gidip gelme gerçekleştirmiş. Birincisinde normal pedal basarak, ikincisinde elektrikli bisiklette pedal yardım seviyesi 1’de ve üçüncüsünde de yine elektrikli bisiklette pedal yardım seviyesi 2’de sürüş yapılmış.

Sürüşler sırasında herkesin kalp atış hızı ve oksijen tüketimi takip edilerek bir dizi kardiyometabolik değer hesaplanmış. Her denek sürüşlerin sonunda algılanan efor (RPE) tespiti için bir çaba derecelendirme anketi doldurmuş.

Araştırmanın sonuçlarına bakıldığında, geleneksel bisikletlerde yapılan sürüşlerde daha yüksek kardiyometabolik ve RPE geribildirim alınmakta. Maksimum kalp atış hızı gelenkesel bisiklette yüzde 66, 1’inci seviye pedal yardımında yüzde 62 ve 2’inci seviye pedal yardımında yüzde 56 olarak raporlanmakta. Benzer oranlar maksimum oksijen tüketiminde, algılanan eforda, metabolik eşdeğerlerde (MET), kalori yakmada ve geçirilen zamanda da alınmış.

Tüm bulgular bir araya getirildiğinde, sürücülerin geleneksel bisikletleri kullanırken daha yüksek yoğunluklu egzersiz yaptığı bir kez daha kanıtlanmış. Buna karşın elektrikli bisiklet kullanımında harcanan efor da, sağlık problemlerini azaltmak için önerilen orta yoğunlukta egzersiz seviyesini sağlamaya yeterli bulunmuş. Araştırmadan elde edilen ilginç bir bulgu ise, pek çok kişinin bir elektrikli bisiklet kullanmayı geleneksel bisiklet kullanmaya göre daha eğlenceli bulmuş olması. Bu da genel bisiklet kullanımını artırmaya yarayabilir denilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.