btbilgi

Geçtiğimiz seneye damgasını vuran Koronavirüs salgını, dünya çapında ekonomik yavaşlamaya sebep olmasına rağmen bazı alanları beklendiği kadar olumsuz etkilemeyi başaramadı. Bunlardan biri de yenilenebilir enerji sektörü. Konuyla ilgili bir rapor yayımlayan International Energy Agency (IEA), 2020’de yenilenebilir enerji kapasitesinin bir önceki yıla göre yüzde 45 arttığını söylüyor.

IEA raporunda, 2020 yılında küresel olarak kurulumu yapılan tüm yeni güç kapasitesinin yaklaşık yüzde 90’ının yenilenebilir kaynaklardan oluştuğu aktarılmış. Bu gözle görülür artışın ana sebebi ise, 2019’a göre neredeyse iki kat daha hızlı büyüyen rüzgâr enerjisi. Onu bir önceki yıla göre yüzde 23 büyüme yaşayan güneş enerjisi sektörü destekliyor. Yenilenebilir enerji kapasitesinin geçen sene toplanda yüzde 10,3 artmış olması da rapordaki bir diğer önemli bilgi.

Rapora göre, 2020’de eklenen yeni kapasitenin yaklaşık yarısı Çin kökenli. Hükümet 2020’nin sonunda tesis kurulumları için sübvansiyonları aşamalı olarak durdurmaya başlayacağından, güneş ve rüzgar enerjisi firmaları yeni tesisleri tamamlamak için acele etmekte. Çin’in bu şekilde ilerleyerek, 2060 yılına kadar karbon nötr olma hedefine ulaşması mümkün olabilir denilmiş. Fakat ülkenin toplam enerjisinin yüzde 65’inin de hala kömür bazlı termik santrallerden geldiği hatırlatılmış.

Tüm küresel yatırımlar sayesinde, 2020 yılı sonu itibarıyla dünya genelinde üretilen elektriğin yüzde 36,6’sı yenilenebilir kaynaklar aracılığı ile üretilmiş. Bu oranın 2019’a kıyasla iki puan artış gösterdiği belirtilmekte.

IEA günümüz ve gelecek seneyle ilgili öngörüler de sunmakta. Buna göre 2021 ve 2022 yılları yenilenebilir enerji sektörü için daha da ciddi bir büyümeye gebe olabilir. Avrupa Birliği ve ABD’nin enerji sektöründeki bazı gelişmelerin, gelecek birkaç yıl içinde yenilenebilir enerji sektörünün büyümesini hızlandırması mümkün. Bunlar arasında güneş enerjisindeki üretim maliyetlerinin düşmesi ve Avrupa şirketlerinin iddialı karbon azaltma hedeflerini karşılamak için daha fazla yenilenebilir enerji satın alma anlaşmaları imzalaması dikkat çekenlerden.

Şu iki yılda Avrupa çapında en fazla yenilenebilir enerji yatırımının Almanya’da olması beklenirken, onu Fransa’nın, Hollanda’nın ve İspanya’nın tekip etmesi beklenmekte. İngiltere ve Türkiye’nin de sektörde güçlü bir büyüme görmesi tahmin ediliyor. ABD’de ise Biden yönetiminin çevreyle ilgili politikalarının, altyapı yatırımlarının, yenilenebilir enerji şirketlerine verilen vergi kredilerinin genişlemesinin ve üzerinde çalışılan yeni ‘temiz enerji standardı’ konularının sektörü canlandıracağına inanılıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.