btbilgi

Her ne kadar kriptoparalar dünya çapında giderek daha fazla ilgi görüyor olsa da, bazı hükümetler dijital paralara sıcak bakmıyorlar. Daha önce gördüğümüz üzere Rusya, İran ve Güney Kore bu ülkelerden bazıları. Çin hükümeti de en büyük küresel ülkelerden biri olarak kriptopara işlemlerini güvenli veya uygun bulmayanlardan.

2017 yılında çeşitli hükümetlerin ardı ardına kriptopara işlemlerine engel koyduğu bir yıl oldu. Çin hükümeti 2017’de tüm yerel kriptopara borsalarını yasakladı. O dönemde ülkedeki kriptopara işlemleri küresel işlemlerin yaklaşık yüzde 90’ını oluşturduğu için, bu yasak küresel kriptopara pazarına büyük bir darbe indirmişti. 2019 yılında Çin Halk Bankası (People’s Bank of China) bir açıklama yaparak, tüm yerli ve yabancı borsaların ardından ülke çapında yapılacak ICO’ların da (Initial Coin Offering) engellendiğini söylemişti.

Şimdi yasak sürecinin yeni aşaması geldi, Reuters’in haberine bakılırsa ülkede tüm finans kurumlarının ve bankaların dijital para birimleriyle iş yapması yasaklandı. Konuyla ilgili Çin Ulusal İnternet Finans Derneği, Çin Bankacılık Derneği ve Çin Ödeme ve Takas Derneği ortak olarak şu açıklamayı yapmışlar: “Son zamanlarda kriptopara birimi fiyatları aşırı yükseldi ve hızla düştü. Kriptopara birimlerinin spekülatif ticareti artmaya başladı. Bu durum insanların varlıklarının güvenliğini ciddi şekilde ihlal etmekte, normal ekonomik ve finansal düzeni bozmakta.”

Bitcoin’in değerinin son dört ayın en düşük seviyesine inmesinin arkasındaki ana sebebin bu olduğuna inanılıyor. Tüm bu yasakların arkasında Çin’in vatandaşlarını koruma motivasyonu olduğu kadar, hükümetin denemelerini yaptığı yeni bir ulusal dijital para birimini devreye sokma çabaları olduğu da tartışılmakta. South China Morning Post’un verdiği bilgiye göre, Çin Halk Bankası ülkedeki tüm para akışını ‘Digital Currency Electronic Payment’ (DCEP) adı verilen dijital para birimi ile takip edebilecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.