btbilgi

Son zamanlarda sıkça duyduğumuz NFT (Non-fungible Token) kavramı, özünde kriptopara birimlerinin bir başka versiyonu olarak görülmekte. “Değiştirilemeyen token” da denilen NFT’ler eşsiz oluşları, kopyalanamamaları ve kırılamama özellikleri sayesinde ilgi gördü. NFT’ler sayesinde benzersiz dijital varlıklar güvenle alınıp satılabiliyor ve bağlı bulundukları blokzinciri ağı üzerinden güncel sahiplik durumları takip edilebiliyor.

NFT’ler aslında birkaç senedir piyasada, fakat tüm dünya tarafından tanınmaları, Twitter’ın kurucusu ve CEO’su Jack Dorsey’in ilk Tweet’inin 2,5 milyon dolar karşılığında NFT olarak satılması ile mümkün oldu. Artık ünlü olsun olmasın tüm modern sanatçılar eserlerini NFT’ler ile satabilmekte. Kısa sürede birçok pazaryeri oluştu ve fotoğraflardan heykellere kadar her türlü eser dijital ortamda alınıp satılabiliyor.

Siber suçlular her popüler alanda olduğu gibi NFT’yi de suç işlemek için araç olarak kullanmaya başladılar. Konuyla ilgili bilgi veren Keepnet firması, dijital eserlerin barındırdığı hesapların korunmaması durumunda dijital alışverişlerdeki tüm risklerin NFT pazaryerlerinde de geçerli olduğunu aktarıyor. NFT’lere son aylara yatırılan büyük paralar, siber suçluların dolandırıcılık faaliyetlerine de yön vermekte. Siber güvenlik uzmanları NFT’lerin koleksiyonerlerini ve yatırımcılara bazı uyarılar yapmış:

Kopya NFT mağazaları

Siber suçlular sık sık bilinen markaların sitelerine birebir benzeyen kötü amaçlı web siteleri oluşturarak, dikkatsiz ziyaretçilerin kimlik bilgilerini çalabilir ya da karşılıksız satışlar yapabilirler. Bu dönemde popülerlik kazanan mağazaların ismi, logosu ve tasarımı kopyalanabilir.

Sahte mağazalar

Pazara yeni katılan bazı mağazalarının sahte olması ve sadece kullanıcıların paralarını (veya kişisel bilgilerini) çalmak amaçlı kurulması mümkün. Kullanıcıların yatırımlarını ve alım/satımlarını sadece güvenilirliği doğrulanabilir mecralarda sürdürmeye özen göstermesi tavsiye ediliyor.

Taklit NFT’ler

İnsanlar online mağazalarda bir dijital ürünün sahipliği için milyonlarca dolar ödemeye hazır durumda. Fakat daha bu kadar yeni bir pazarda sanatçının kimliğini ve ürünün satışının herhangi bir fikri mülkiyet hakkını ihlal edip etmediğini doğrulamanın zorluğuna dikkat çekiliyor. NFT’lere teklif verirken tam olarak neyin kimden satın aldındığı sorgulanmalı.

Bedava sanat eseri

Siber saldırganlar aynı ücretsiz kriptopara dolandırıcılıklarında olduğu gibi, ücretsiz NFT’lerle kullanıcıları kandırmaya çalışacak. Bu operasyonlarda hevesli müşterilerin kişisel ve finansal bilgileri ele geçirilebilir.

Sahte sosyal medya hesapları

Nasıl kriptopara meraklıları sosyal medyada gruplar kurup dijital paralarla ilgili bilgi paylaşıyorlarsa, aynısı NFT’ler için de oluşmaya başladı. Siber dolandırıcılar bu kullanıcıları tuzağa düşürmek için ünlü grupların sahte profillerini ve sayfalarını açmaya başlamış olabilir. Bu gruplarda sahte veya var olmayan NFT’lerin kullanıcılara satmaya çalışılması söz konusu.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.