btbilgi

Kriptopara ve blokzinciri konuları üzerine odaklanan haber platformu BTCHaber.com, gerçekleştirdiği bir sosyal medya araştırması ile kullanıcıların NFT ve ICO terimleri hakkında neler bildiğini incelemiş.

NFT (Non-Fungible Token) kavramı son dönemde dijital sanat eserleri ile ilgili olarak sıkça gündeme geliyor. Bu kavram blokzinciri teknolojisi kullanan, dijital bir defterde depolanan ve benzersiz bir dijital varlığı ifade etmekte. NFT’ler içerik itibarı ile orijinal bir fotoğraf, video, ses veya başka bir dijital dosya olabilir. Bu sistemde orijinal dosyanın sahibine telif dışında güvenli ve kırılamaz bir sahiplik kanıtı sağlanmakta.

Sitenin bu konuyla ilgili anketine 3 bin 416 kişi katılmış. Sonuçlara göre Twitter kullanıcıları NFT’yle ilgili Instagram kullanıcılarından daha fazla bilgiye sahip durumda. Buna karşın Instagram kullanıcılarının NFT ürünlerini satın almaya daha yatkın oldukları saptanmış.

Anketteki “NFT nedir biliyor musunuz?” sorusuna Twitter ve Instagram kullanıcılarının yüzde 38,5’i evet derken, yüzde 61,5’i hayır demiş. Aynı soruya sadece Twitter kullanıcıları özelinde bakıldığında yüzde 48,4 oranında evet cevabı alınmakta. Hayır cevabı verenler ise yüzde 51,6 seviyesinde. “Daha önce hiç NFT satın aldınız mı?” sorusuna kullanıcıların sadece yüzde 11,7’si olumlu yanıt vermiş. Yüzde 88,3’lük bir kısım ise hayır cevabı vermiş.

Türk kullanıcılar NFT ve ICO hakkında ne kadar bilgi sahibi?
Kaynak: BTCHaber

ICO (Initial Coin Offering) kavramı ise daha çok kriptopara sektörü profesyonelleri tarafından kullanılmakta. BTCHaber sitesi ICO’ları pazara ‘ilk dijital para arzı’ olarak ifade etmekte. ICO’lar piyasaya sürülecek belli bir kriptopara projesine yatırım yaparak fon toplama yöntemine verilen isim. Öngörülemeyen risk ve fırsatlar barındıran ICO’ların borsalarda listelenmesi durumunda onlarca kat yükselen fiyatları ile yatırımcıların gözdesi konumunda yer aldığı bilgisi veriliyor.

İnternet kullanıcıları kriptoparalarla daha çok ilgilenmeye başladıkları için, artık ICO gibi kavramlar da aramalarda ön plana çıkmakta. ICO ile ilgili gerçekleşen ankete 22 bin 625 kişi katılmış. Bu konuda sosyal medya kullanıcılarının genel bilgi seviyesinin NFT’ye oranla düşük seviyelerde kaldığı belirtilmekte. Yapılan ICO anketinde katılımcılara “ICO nedir biliyor musunuz?” diye sorulmuş. Hem Twitter hem Instagram kullanıcılarının verdiği yanıtlar birlikte incelendiğinde yüzde 23,1 oranında evet ve yüzde 76,9 oranında hayır cevabı gelmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.