btbilgi

İnternetin yayılması ve her türlü içeriğe kolayca ulaşılabilmesi, beraberinde medya kurumlarının dijitalleşmesini ve geleneksel medyanın düşüşe geçmesini getirdi. Bu süreç boyunca birçok gazete ve dergi fiziksel edisyonlarını kapattı, sadece internet üzerinden yayın yapmaya başladılar. Haber kanallarının hepsi TV kadar internet üzerindeki yayınlarına önem verir hale geldi. Böyle bir devirde gazetecilik mesleği ve gazeteciler de dönüşüm geçirdiler. Artık gazeteciden daha çok ‘editör’ kelimesini duyuyoruz.

Konuyla ilgili bilgi veren Üsküdar Üniversitesi Yeni Medya ve Gazetecilik Bölümü Öğretim Görevlisi Bülent Tellan, internet gazetelerinin artık editörler tarafından hazırlandığını belirtiyor. Daha önce muhabirlerin görevi olan haber toplamanın da, artık editörlerin sorumluluk alanında yer aldığı aktarılmakta. Fakat bir editör haber toplamakla, yazmakla ve bunu yayımlamakla kalmıyor. İşin can sıkıcı kısmı, günümüzde internet editörlerinin ana görevinin ‘tık almak’ olarak görülmesi.

Tellan gazeteciliğin editörlüğe dönüşmesi sürecini şöyle anlatıyor: “Gazetelerin ortaya çıktığı ilk dönemden bu yana muhabirlerin yazdığı ya da ajans bültenlerinden derlenen haberleri yayın kuruluşunun bakış açısına göre düzenleyen ve yazı işleri biriminin en önemli unsurlarından biri olan editörlük, yeni iletişim teknolojilerinin özellikle de internetin medyada egemen olması ile birlikte kapsamlı bir şekilde dönüştü. İnternet gazeteciliği 2000’li yıllarda geleneksel gazetecilik tarafından sık sık merdiven altı iş yapılan, pijamalı ve emekli gazetecilerin egemenliğinde bir alan olmakla eleştirildi. Ancak günümüzde bu durum çok değişti. Basılı gazeteler giderek kan kaybederken, tüm dünyada dijital yayınların egemenliği artık tartışılmıyor. Doğal olarak internet haberciliği alanında çalışmak isteyenler de çoğalıyor.”

Tellan’a göre internet editörlerinin görevi haber kaynaklarını takip etmek, uygun gördükleri haberleri seçmek ve hedef kitlelerinin ilgisini çekecek başlık, görsel ve içerikle sunmak. Haber kaynakları arasında ajans bültenleri, gazete ve televizyon kanalları, çeşitli internet siteleri ve sosyal medya var. Eskiden muhabirlerin yaptığı haber toplama görevleri artık editörlerin sorumluluk alanı.

Zamanla editörlük görevlerinde de dönüşüm yaşandığını ifade eden Tellan, artık internet editörünün birinci görevinin ‘tık almak’ olarak anlaşıldığına şu sözlerle dikkat çekiyor: “Çünkü internet gazetelerinin, haber portallarının mevcut işleyiş modeli tıklanmak üzerine kurgulanmış durumda. Bu yüzden de tık tuzağı ya da click bate diye adlandırılan, zekice ama aldatıcı başlıklar atmak, gün içinde çok sayıda haber yayınlamak, haber olmayan, yemek tarifinden ders anlatımına kadar pek çok ilgisiz içeriği SEO amaçlı olarak siteye eklemek, ülkemiz de içinde olmak üzere pek çok ülkede editörlüğün bir parçası olarak görülüyor. Kopyala yapıştır haberciliği ya da dünyada yaygın bilinen ismiyle “copy-paste” haberciliği de işin olumsuz yönlerinden biri. Çok sayıda haber üretmek, haber atlamamak ve son dakika gelişmeleri kaçırmamak için internet sitelerinin var olan içerikleri kopyala yapıştır yaparak kullanmaları internette haber okumak isteyen okurlar için zorluklar yaratıyor.”

Editör olarak çalışanların dertleri de, birçok sektördeki çalışanlar gibi salgın yüzünden artmış durumda. Tellan salgın öncesinde yapılan araştırmalara göre editörlerin 8-9 saat çalıştığını, fakat artık 12 saat çalışan editörler olduğunu belirtmekte. Haber sitelerinde ise gece nöbeti yapan editörler bulunduğu ifade edilmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.