btbilgi

Ticaret Bakanlığı, sosyal medyada bolca bulunan ve ‘Influencer’ denilen internet ünlülerinin ticari aktivititelerine dair bir düzenleme yayımladı. ‘Sosyal Medya Etkileyicileri Tarafından Yapılan Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Hakkında Kılavuz’ adındaki belge, 7/11/2013 tarihli ve 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’a dayanılarak hazırlanmış. Bu klavuz sosyal medya etkileyicileri tarafından yapılan reklamlara ilişkin kuralları belirliyor.

Dijital iletişim profesyoneli Gamze Nurluoğlu konuyla ilgili bazı ayrıntılar sunmuş. Verilen bilgiye göre ‘Influencer’ terimi İngilizce’deki ‘influencing’ yani etkileme kelimesinden geliyor. Türkçe’ye ‘Etkileyici Pazarlama’ olarak çevrildiği belirtiliyor. Bu pazarlama kategorisi, internet ünlülerinin onayları ve/veya ürün yerleştirmelerini içermekte. We Are Social tarafından yayımlanan Nisan 2021 raporuna bakılırsa, Türkiye’de 16 – 64 yaş arası internet kullanıcılarının yaklaşık yüzde 14’ü Influencer hesaplarını takip ediyor.

Nurluoğlu yeni yayımlanan klavuzdaki kurallara bakarak şu yorumları aktarmış:

‘İş birliği’ kavramı

Influencerlar artık reklamveren tarafından verilen ürün/hizmeti hediyeymiş gibi gösteremeyecekler ve sadece tüketici gibi görünmeyecekler. Açıkça reklam iş birliği olduğunu belirtmeleri gerekiyor. Böylece tüketiciye karşı şeffaflık korunmuş olacak.

Açık ve anlaşılır ifade

Reklam paylaşımları açık ve anlaşılır şekilde ifade edilmeli ve ayırt edilebilir olmalı. Renk ve paylaşım tarzı olarak takipçilerin ilk anda dikkatini çekeceği şekilde planlanmalı. Influencerlar reklam çalışması yaptıkları her paylaşımda içeriğin türüne göre aşağıdaki ibarelerden birine yer vermek zorundalar. Kullanılacak bu ibareler; açık, okunaklı, belirgin şekilde yer almak zorunda. Bunların dışında içerikle ilgili başka bir etiket veya bahsetme yapılıyorsa reklama ilişkin etiket, onların arasında kaybolmamalı.

Deneyim ve kanıtlanmış bilgi

Kılavuza göre kullanılmayan ve sonuçları gözlemlenmeyen bir ürün, artık deneyimlenmiş gibi gösterilemeyecek. Influencerların gerçek deneyim sunması gerekecek. Aslında bu durum yani deneyim temelli pazarlama, influencer pazarlamasının temelini teşkil ediyor. Tüketici güveni açısındna her zaman gerçek deneyim söz konusu olmalı. Bir ürün/hizmete yönelik tanıtım yapılırken sonuçları kanıtlanmamış, bilimsel olmayan, veriye dayanmayan bilgiler artık paylaşılamayacak.

Sağlık konuları

Influencerlar artık reklamı yapılan ürün/hizmet hakkında sağlıkla ilgili bir yorumda bulunamayacak. “Sağlığa yararlı”, “Sağlığa zararlı”, ve benzeri türde doğrudan yönlendirici ifade kullanılması yasak. Doktor, diş hekimi, eczacı, veteriner ve sağlık kuruluşları tarafından satılan ürün/hizmetlerin tanıtımı yapılmayacak. Bununla birlikte doktorlar tarafından verilen estetik, bakım ve benzer hizmet uygulamalarının tanıtımı da yasaklanmış.

Gerçeklik algısı

Sosyal medya paylaşımlarında filtre kullanımı, tanıtılan ürünlerin gerçeklik algısını değiştiriyor ve tüketiciyi yanıltabiliyor. Influencerlar bundan böyle ürün/hizmetin reklamını yaparken, görselde filtre ve efekt kullanımı yaptıkları takdirde, bu alanda filtre ve efekt kullandıklarını kitleleri ile paylaşmak zorundalar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.