btbilgi

Uluslararası iş yapan e-ticaret sitelerinin sayısı her gün artmakta. 2020 yılı itibariyle dünya genelinde 24 milyondan fazla e-ticaret sitesi olduğu raporlanıyor. Salgın dönemi ise online alışverişi artırmakla birlikte, e-ticaret ve e-ihracat pazarlarına ivme kazandırdı. Türk satıcılar ise ülke içindeki faaliyetlerinin ötesinde, artık çeşitli araçlar ve servisler sayesinde tüm dünyaya da satış yapabiliyorlar. En ideal pazarlara bakınca Almanya birinci sırada.

Uluslararası e-ticareti kolaylaştıran Propars platformunun verdiği bilgiye göre, geçtiğimiz sene Avrupa’da 293 milyon tüketici online alışveriş yapmış. Araştırmalara göre Avrupa kökenli alıcıların 220 milyonu sınır ötesi online alışverişi tercih ediyor. Bu alışverişlerde harcanan toplam miktarın ise 269 milyar Euro olduğu aktarılmakta.

Avrupalı tüketicilerin geçtiğimiz yıl internette harcadığı paraya ülke bazında bakılınca, ilk sırayı 62.8 milyar Euro ile Almanya almış. Onu 52.4 milyar Euro ile Birleşik Krallık ve 38.3 milyar Euro ile Fransa takip ediyor. İlk onu tamamlayan ülkelerin online alışveriş harcama rakamları ise şöyle listelenmekte: İspanya 34 milyar Euro, İtalya 32.4 milyar Euro, Kuzey Bölgesi / İskandinavya 17.8 milyar Euro, Polonya 13.9 milyar Euro, Hollanda 12.8 milyar Euro, Belçika 5 milyar Euro.

Avrupa çapında online alışveriş yapanlar, en fazla tekstil ve ayakkabı kategorilerinde alım yapmakta. Almanya’dan alışverişlerin yüzde 40 kadarı bu iki kategoriden. Tekstil ve ayakkabı alışverişinde İngiltere yüzde 33 ile ikinci ve Fransa yüzde 25 oranla üçüncü sırada. İtalyan tüketicilerin online alışverişlerinin yüzde 22’si, İspanyolların yüzde 21’i, Polonyalıların yüzde 13’ü de bu iki kategoride çok ürün alıyorlar.

İkinci sıradaki kategoride ev elektroniği ürünleri var. Almanya yüzde 26 oranla burada da ilk sırada. Birleşik Krallık’da oran yüzde 21, İtalya’da yüzde 20, İspanya’da yüzde 20, Fransa’da yüzde 16 ve Polonya’da ise yüzde 9. Üçüncü durumdaki kozmetik ve bakım ürünlerine gelince harcama yüzdeleri şöyle listelenmiş: Birleşik Krallık yüzde 19, Almanya yüzde 18, Fransa yüzde 15, İtalya yüzde 14, İspanya yüzde 11 ve Polonya yüzde 9.

Avrupa’dan online alışveriş yapan müşterilerin sınır ötesi alışverişte en fazla Çin’i tercih ettiği belirtilmekte. Her ne kadar jeopolitik konum söz konusu olunca ülkemiz Çin’den daha uygun durumda olsa da, e-ihracat denilince Çin’in gücünü yadsımak mümkün değil. Yine de satıcıdan tüketiciye ürün ulaştırma süresinin daha hızlı olması, Türkiye’den online satış yapmak isteyenlere bariz bir avantaj sağlıyor denilmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.