btbilgi

Her özel günde olduğu gibi, Anneler Günü de online alışveriş için sıkça değerlendirilmekte. E-ticaret siteleri dikkat çekici indirimler ve kampanyalar yaparak, annelerine hediye almak isteyen tüketicileri çekmeye uğraşıyorlar. İşin kötüsü, bu fırsatları kopyalayan siber suçlular da tüketicileri kendi ağlarına düşürmek için çabalarını yoğunlaştırmaktalar.

Bu güne dair siber dolandırıcılık aktivitelerini özetleyen güvenlik firması ESET, bunlara karşı dikkatli olunması yönünde uyarıda bulunuyor:

Sahte reklamlar

Siber dolandırıcılık reklamlarının genellikle sosyal medya ve sohbet uygulamaları aracılığıyla dağıtıldığı aktarılmakta. Ayrıca kullanıcılar şüphelenmesin diye ele geçirilmiş hesapların da kullanıldığı hatırlatılmış. İnanılmayacak kadar iyi fırsatlar sunan sahte reklamlara tıklandığında, kurbanlar sahte veya var olmayan ürünler gösteren web sitelerine yönlendiriliyorlar. Bu noktada siber suçlular cihazlara kötü niyetli yazılım bulaştırmaktan, hassas kişisel veri çalmaya kadar farklı amaçlar için mekanizmalar kurmaktalar. ESET bu reklamlarda sunulan mantıklı olmayan fiyatlara, yazım hatalarına veya şüphe uyandıracak anketlere karşı çok dikkatli olunması gerektiğini söylüyor.

Sahte web siteleri

Siber suçlular son yıllarda popüler alışveriş sitelerinin birebir kopyalarını yapacak kadar tekniklerin igeliştirmiş durumdalar. Siber dolandırıcılık amaçları için markaların logolarını veya imajlarını kullanmaktan da çekinmiyorlar. Anneler Günü sebebiyle de bu türden sahte online mağazaların aktivitelerini artıracağı öngörülmekte. Annelere yönelik sahte hediyelerin reklamının yapıldığı bu siteler, potansiyel kurbanları satın al düğmesine basmaya ikna etmek için inanılması zor indirim teklifleriyle geliyorlar. Alışveriş yapılacak online mağaza incelenmeli, HTTPS gibi güvenlik önlemlerini alıp almadığına bakılmalı. Hatta şikayet sitelerine de başvurmak iyi bir fikir.

Sahte hediye kartları ve kuponlar

Tüketicileri birer kurban haline getirmek için sahte hediye kartları ve kuponlar da yaygın şekilde değerlendiriliyor. Bunların bazen kullanıcının haberi olmadan, kurbanın cihazı kullanılarak dağıtıldığına dikkat çekiliyor. Sahte bir kupona tıklanınca, cihaza fidye yazılımı, bankacılık Truva atı ya da takip yazılımı indirme ihtimali bulunmakta. Tanıdığınız birinden de gelse, hediye çekleri ve indirim kuponları ile ilgili her zaman şüpheyle yaklaşmak tavsiye ediliyor. Alınan teklifin gerçek olup olmadığını görmek için şirketin resmi web sitesine veya sosyal medya hesaplarına bakılabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.