btbilgi

Teknolojinin gelişmesi sayesinde tüm elektronik cihazlarımızın içinde bulunan çipler de giderek daha yüksek performanslara erişiyorlar. Aynı anda enerji verimliliğinin artırılmasına da yarayan bu gelişmelerin sonuncusu küresel teknoloji firması IBM’den geldi. Dünya çapında ilk 2 nanometrelik çipi, lisanslı nano katman teknolojisi sayesinde IBM tarafından geliştirildi.

Verilen bilgiye göre 2 nanometrelik çip teknolojisi, yarı iletken sektörünün geldiği en güncel noktayı ifade ediyor. Tasarımın günümüzdeki 7 nanometrelik çiplere göre yüzde 45 daha yüksek performansa ulaşması ve yüzde 75 daha az enerji tüketimi sağlaması öngörülmekte.

2 nanometre teknolojisinin sunduğu özelliklerden biri, çip başına daha fazla transistör barındırması. Bu sayede çip boyutları daha da küçülürken, bir yandan da daha hızlı, daha güvenilir ve daha verimli hale gelmekteler. Firmanın yeni tasarımı, IBM Research’ün patentli nano katman teknolojisinden faydalanmakta. IBM Research’ün 5 nanometrelik tasarımı duyurmasından sadece 5 sene sonra duyurulan 2 nanometre gelişmesi sayesinde, tırnak büyüklüğünde bir çipe 50 milyara varan sayıda transistör sığdırılabilecek.

Bu çiplerin hedeflenen avantajları şöyle sıralanmış:

  • Akıllı telefonların batarya ömrünün dört katına çıkması.
  • Veri merkezlerinde harcanan elektriğin düşürülüp, karbon ayak izinin azaltılması.
  • Dizüstü bilgisayar cihazlarının yeni işlemciler ile donatılıp daha hızlı uygulama çalıştırması, diller arası çeviri işlerinin kolaylaşması ve daha hızlı internet erişimi sağlanması.
  • Sürücüsüz otomobiller gibi otonom çözümlerinde nesne algılama ve yanıt süresini hızlandırma.
  • İşlemci tasarımcıları için donanımla güçlendirilmiş güvenlik ve şifrelemeye yönelik yeni teknikler geliştirilmesi.

Her ne kadar yeni 2 nanometrelik çip teknolojisi duyurulmuş olsa da, pazara bu teknolojiyi kullanan ürünlerin çıkmasına epeyce var. Buna örnek olarak 7 nanometrelik geliştirmelerini içeren ilk ticari ürünlerin, bu sene içinde IBM POWER10 tabanlı sistemlerde pazara sunulması verilebilir.

IBM’in yarı iletken geliştirme çalışmalarının, New York’taki Albany Nanotech Complex araştırma laboratuvarında yapıldığı aktarılmakta. Laboratuvardaki IBM biliminsanları mantık ölçekleme ve yarı iletken yeteneklerinin sınırlarını zorlamaya yönelik olarak kamu sektörü ve özel sektör ortaklarıyla iş birliği içinde çalışıyorlar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.