btbilgi

Teknoloji küçük büyük tüm işletmelerin iş yapma şekillerini değiştirmekte. Dijital değişim dalgası, ona uymayanları geride bırakma ve hatta tamamen iş dünyasından silme potansiyeline sahip. Değişimden en çok etkilenen işletmelerin arasında KOBİ’ler var. Bu konuda bir iş birliğine giden Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Visa, işini dijitale taşımak isteyen KOBİ’lerin ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetlerin sergileneceği, bu konuda rehberlik ve eğitimlerin sağlanacağı ‘Akıllı KOBİ’ platformunu hayata geçirdi.

TOBB’un verdiği bilgiye göre, KOBİ’ler ülkemizdeki tüm işletmelerin yüzde 99,8’ini oluşturmakta. KOBİ’ler 11,5 milyon istihdam sağlıyor ve yıllık 5,8 Trilyon TL ciro gerçekleştiriyorlar. Ekonomimiz için çok önemli bir paya sahip olmalarına karşın, büyük kısmı hala modern dünyaya uyum sağlamalarını mümkün kılacak dijital dönüşüm sürecini başlatabilmiş değil. İşte yeni girişim de bunu sağlamayı hedefliyor.

İşletmeler Akıllı KOBİ platformu üzerinden kayıt olup, dijitalleşme sürecinde işlerine yarayacak aşağıdaki işlevlere ulaşabilecekler:

  • Yeni teknolojilere odaklanmış tedarikçilerin avantajlı kampanyalarını öğrenmek.
  • Dijital dönüşüm odaklı ürün ve hizmet geliştiricileriyle iletişim kurmak.
  • Firmalara görüş ve önerilerini direk iletmek.
  • Sunulan ürün ve hizmetlerle ilgili eğitimler almak.
  • Platformdaki tüm ürün ve hizmetlere daha uygun fiyatla sahip olmak.
  • Dijital olgunluk seviye tespiti yapılıp, buna uygun yönlendirmeler almak.
  • Yıl içerisinde düzenlenecek sanal fuarlara katılmak.

Platformun yeni başlatılan ilk fazında, dijitalleşme konusunda çözüm sunan şirketlerin ürün ve hizmetlerini platformun web sitesinde yayında olan form ile kaydetmeleri beklenmekte. Kayıtlar tamamlanıp, KOBİ’lere sunulacak ürün ve hizmetler sınıflandırıldıktan sonra platform Haziran ayında KOBİ’lerin erişimine açılacak. Platformu üzerinden muhasebeden insan kaynaklarına, web sitesi tasarımından online rezervasyona kadar geniş bir yelpazede ürün ve hizmet sunulması planlamış. Türkiye’nin her yerinden KOBİ’ler bu hizmetleri Visa işbirliği ile sunulacak ayrıcalıklarla satın alabilecekler.

Visa’nın, 30 banka ve e-para kuruluşunun desteği ile hayata geçirdiği İşimi Yönetebiliyorum projesinin eğitim içerikleri de Platformun Akıllı Akademi bölümünde yer alacak. KOBİ’ler ‘pandemide risk yönetimi’, ‘tedarik zinciri yönetimi’, ‘iş sürekliliği ve acil durum planı’ gibi konuları içeren İşimi Yönetebiliyorum online eğitimlerine ücretsiz olarak katılabilecek. İşimi Yönetebiliyorum kapsamında eğitimlerini bitiren ve belirli kriterleri tamamlayan KOBİ’lere dijitalleşme desteği de verilecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.