btbilgi

Belçika’daki 200’den fazla hükümet, parlamento, üniversite ve araştırma merkezinin web siteleri, 4 Mayıs Salı günü gerçekleştirilen bir DDoS saldırısı ile çökme yaşadı. Resmi kaynaklar, saldırının devlet tarafından finanse edilen ISP sağlayıcısı Belnet’i hedef aldığını söylüyor. Belnet adı veirlen servis sağlayıcı Belçika çapında tüm devlet hizmetlerinin ve kurumlarının, eğitim kurumlarının, bilimsel enstitülerin ve bakanlıkların altyapısını sağlamakta.

Verilen bilgiye göre DDoS (Distributed Denial of Service), yani dağıtık hizmet engelleme saldırısı Salı günü saat 11:00’de başlamış. Saldırı boyunca ilgili tüm kurumların web siteleri aşırı trafiğe boğularak kullanılamaz hale getirilmiş. Ziyaretçiler, vatandaşlar ve kullanıcılar sitelere ulaşamazken, oluşturulan trafik kurumların dahili altyapılarını bile internetten kopartabilmiş. Kullanıcılar ihtiyaç duydukları dijital hizmetlere erişemedikleri için bazı komite toplantıları ertelenmek zorunda kalmış.

Saldırının başlamasından itibaren devreye Belçika’nın siber güvenlik merkezi otoritesi ‘Center for Cybersecurity Belgium’ (CCB) girmiş. Belçika Siber Güvenlik Merkezi’nden yapılan açıklamada saldırının epey yıkıcı olmasının sebebi olarak, siber saldırganların saldırının arkasındaki teknikleri devamlı değiştirmesi verilmekte.

Belnet teknik direktörü Dirk Haex şu bilgileri veriyor: “Saldırının ağımıza bağlı kuruluşların ve kullanıcıların üzerindeki etkisinin ve bunun tüm işlevleri derinden bozduğunun farkındayız. Saldırının faillerinin sürekli taktik değiştirmesi, saldırıyı etkisiz hale getirmeyi zorlaştırdı.”

Belnet saldırıdan bir gün sonra bir güncelleme yayımlayarak, tüm hizmetlerinin tekrar kullanılabilir hale geldiğini söylemiş. Yine de gerçekleştirilmesi muhtemel devam saldırıları konusunda da tetikte olduklarını aktarmışlar. Belnet ayrıca saldırganların amacının sadece altyapıları ve kurumların işleyişini kesintiye uğratmak olduğunu da ifade ediyor. Yani saldırının bir sonucu olarak veri ihlali veya veri hırsızlığı gerçekleşmemiş. Belnet ağında herhangi bir ağa sızma izine de rastlanmamış. Saldırının arkasında kimin olduğu henüz belli değil, ancak Belnet halen bunu araştırıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.