btbilgi

2000 yılında kurulan kar amacı gütmeyen Linux Foundation (Linux Vakfı), Linux işletim sisteminin yanında aynı zamanda diğer açık kaynak teknolojilerinin ticari büyümesini de desteklemekte. Vakfın desteklediği alanlar arasında otomotiv, kablosuz ağlar ve güvenlik var. Şimdi bunlara tarım teknolojileri de ekleniyor. Vakıf tarımcılığın gelişmesini hedefleyen, ‘AgStack Foundation’ adında yeni bir açık kaynaklı dijital altyapı projesi üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

Venture Beat’in verdiği bilgiye göre, tarım alanında kendini hissettiren dijital dönüşümü hedefine alan AgStack Foundation, bu sektörde açık kaynaklı teknolojilerin yaygınlaşması konusuna odaklanacak. Açık kaynaklı teknolojiler herkesin ücretsiz olarak kullanabileceği veri ve araçlar sağladığı için önemli bulunuyor. Bu araçlar girişimcilerin belli bir sektöre girişini kolaylaştırdığı gibi, dev şirketlerin kendilerine özel tescilli yazılımlar aracılığı ile pazarlara egemenlik kurmalarına da engel oluyor.

Yeni altyapı sektöre özgü ve ücretsiz dijital araçların oluşturulması ile sürdürülmesini amaçlıyor. Bu yolda uygulamaların paylaşılması, tarım alanındaki standartlara dayanan mevcut teknolojilerin güçlendirilmesi, kamuya açık verilerin ve modellerin desteklenmesi söz konusu. Geliştirilecek projelerde Kubernetes, Hyperledger, Open Horizon, Postgres ve Django gibi açık kaynaklı teknolojiler kullanılacak.

AgStack yönetici direktörü Sumer Johal şu açıklamayı yapmış: “Tarım teknolojileri sektöründe var olan düzenlemeler, uygulamalardan değer elde etmek için kendine özel altyapılar ve noktadan noktaya bağlantılar oluşturmaya dayanmakta. Bu da gereksiz yere maliyeti artıran ve sermaye olarak insanı kullanmaya eğilimli bir yaklaşımdır. Aynı bir işletim sisteminde olduğu gibi, şirketlerin kendi uygulamalarını oluşturmaları için gereken zamanı ve çabayı azaltmayı; ayrıca içerik tüketicilerinin tüm uygulamaları ortak çalışabilir şekilde kullanmalarını sağlamayı amaçlıyoruz.”

“Tıpkı işletim sistemlerindekine benzer şekilde, AgStack kullanılarak meydana getirilebilecek ve değerlendirilecek dev bir uygulama evreni oluşacağını düşünüyoruz. Tarım zararlılarının tespitinden mahsullerin beslenmesine, hasat yönetiminden daha iyileştirilmiş tedarik zinciri işbirliğine kadar olasılıklar sonsuz.”

AgStack Foundation projesinin ortakları arasında çeşitli tarımsal projeler yürüten Hewlett Packard Enterprise (HPE), küresel gıda güvenliği araştırma grubu CGIAR, Purdue Üniversitesi/OATS ve Tarımsal Bilişim Laboratuvarı, Kaliforniya Üniversitesi Tarım ve Doğal Kaynaklar (UC-ANR) bölümü ile FarmOS listelenmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.