btbilgi

Popüler sosyal medya platformu Twitter, bir süredir sesli sohbet odaları servisini test etmekteydi. ‘Twitter Spaces’ adı verilen ve Clubhouse’a benzetilen servisin, bugün itibariyle 600 ve daha fazla takipçisi olan tüm hesaplara açıldığı duyuruldu. Firma Spaces servisi için bir kullanım rehberi yayımladı.

Twitter Kıdemli Ürün Yöneticisi Esther Crawford, yeni servisle ilgili şu bilgileri veriyor: “Twitter’da canlı sesli sohbetleri bir süredir test ediyoruz ve insanların sesini duymanın, Twitter’daki konuşmalara yeni bir yol yarattığını farkettik. Bunu kurduğumuzdan beri Sohbet Odası oluşturma imkanı milyonlarca insanın kullanımına açıldı ve geri bildirimlerinize göre iyileştirmeler yapmaya devam ettik. Bugün Twitter’da 600 ve daha fazla takipçisi olan tüm hesaplara Sohbet Odası oluşturma olanağını getiriyoruz. Sohbet Odası kurma olanağını herkese sunmadan önce daha fazla öğrenmeye, Sohbet Odası kullanımını kolaylaştırmaya ve insanların harika bir kitleyle keyif almasına odaklandık.”

Firma kullanıcılar Twitter Spaces sohbet odası servisini içleri rahat kullanabilsinler diye çeşitli güvenlik kontrolleri oluşturulmuş. Odanın kurucusu/yöneticisi olarak konuşmacıların sesini kapatabiliyor, mikrofonlarını kaldırabiliyor veya Sohbet Odası’ndan çıkartabiliyorsunuz. Yöneticilerin aynı anda tüm konuşmacıları sessize alma özelliği ve daha kolay Sohbet Odası idaresi için bir yönetim sayfası da mevcut.

Twitter Spaces ile sesli sohbet odası servisi başladı
Kaynak: Twitter

Kullanıcılar Sohbet Odası’ndaki başka üyeleri engelleyebiliyor ya da şikayet edebiliyor. Hatta Sohbet Odası’nın kendisi de platforma şikayet edilebilmekte. Yöneticilerin engellediği kişiler, yönetici kullanıcının kurmuş olduğu başka bir Sohbet Odası’na katılamıyorlar. Eğer sizin zamanında bir yöneticiyken engellediğiniz bir kişi, katıldığınız (ama yöneticisi olmadığınız) bir Sohbet Odası’nda konuşuyorsa, bun kolayca farkedebileceğiniz şekilde etiketleniyor ve uyarı alıyorsunuz.

İOS ve Android için Twitter’da, takip ettiğiniz birisi Sohbet Odası başlattığında veya konuştuğunda, canlı olduğu sürece zaman çizelgenizin üst kısmında mor bir balon olarak görünüyor. Bir Sohbet Odası’na dinleyici olarak katıldığınızda duyduklarınıza emojilerle tepki verebilir, sabitlenmiş Tweetlere göz atabilir, alt yazılarla birlikte takip edebilir, Sohbet Odası’na Tweet veya DM gönderebilir veya konuşma talebinde bulunabilirsiniz.

Bir Sohbet Odası’na konuşmacı olarak katıldığınızda ise konuşmanın yanı sıra Tweetleri Sohbet Odası’na sabitleyebilir, söylediklerinizi herkesin takip edebilmesi için altyazıları açabilir ve takipçilerinizin katılabilmesi için Sohbet Odasına tweet atabilirsiniz. Kullanıcılar bir Sohbet Odası açtığında ise tüm kontrole sahipler. Yani kimin konuştuğu, konular ve titreşimler yönetici tarafından kontrol ediliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.