btbilgi

Finlandiya kökenli Trombia Technologies, 2020’de dünyanın ilk tam otonom elektrikli sokak süpürme robotunu göstermişti. Jätkäsaari Mobilite Laboratuvarı ile iş birliği sonucunda, firma robotu bu sene Helsinki sokaklarına taşımaya başlamış. ‘Trombia Free’ adı verilen temizlik robotu, artık şehrin gecelerinde görev yapıyor.

Trombia Free evlerde sıkça görmeye başladığımız robot süpürgelerle (veya robot çim biçici araçlarla) aynı mantıkta çalışıyor olsa da, boyutları hiç benzemiyor. Bu robot 3,52 metre uzunluğunda ve 2,3 metre genişliğinde. Araca kaldırım kenarı temizleyen iki oluklu süpürge eklendiğinde ise genişliği 3 metreye kadar çıkıyor.

Robot sehrin sokaklarını kendi başına temizleyebilmek için aynı otonom arabalar gibi LiDAR ve kameralar ile bilgisayar görüşü teknolojileri kullanıyor. Engellerden kendi kendine kaçarak ilerliyor, her türlü hava koşulunda gece ve gündüz çalışabiliyor. Araç saatte maksimum 10 kilometre hıza çıkabilse de, süpürme ve toz toplam işlemleri sırasında duruma göre saatte 2 ila 6 kilometre hızla hareket etmekte.

Trombia Technologies’in verdiği bilgiye göre, dizel yakıt kullanan insanlı sokak temizletici araçlar yaklaşık 70-130 kW arası güç tüketmekte. Buna karşın aynı işi otonom biçimde yapan Trombia Free’nin sadece 6-10 kW güç kullandığı belirtiliyor. Ayrıca araçtaki toz çekme mekanizması, geleneksel vakum teknolojilerinden yüzde 15 daha fazla enerji tasarrufu sağlıyormuş.

Aracın bataryası tam şarj edildiğinde 8,5 ile 17 saat arasında çalışabilmekte. Sürekli yüksek güçlü süpürme gerektiğinde ise bataryası 4 ila 8 saat arasında güç veriyor. Robotun 45,6 veya 91,2 kW/saat kapasiteli iki lityum-iyon batarya seçeneği bulunmakta.

Firma 2021’in sonuna kadar 10 pilot program ile araçların testlerini tamamlamayı hedeflemiş. Ardından da 2022’nin ilk çeyreğinde robotu ticari olarak pazara sunmayı planlıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.