btbilgi

Global Startup topluluğu StartupCentrum’un her çeyrekte hazırladığı girişimci raporunun en yenisi yayımlandı. Türkiye’deki girişimcilik ekosisteminde yapılan yatırımların aktarıldığı ‘2021-1. Çeyrek Türkiye Startup Ekosistemi Yatırım Raporu’, etkileyici gelişmelerden bizi haberdar ediyor.

Rapora göre Türkiye startup ekosisteminde yılın ilk çeyreğinde 63 yatırım turunda 62 girişime 520 milyon dolarlık yatırım yapılmış. Yatırım adedinde 2020 yılının son çeyreğine kıyasla yüzde 26’lık bir artış söz konusu. Yatırım miktarı açısından ise geçen yılın son çeyreğine göre 18 kat artış yaşandığı aktarılıyor.

2021’in ilk 3 ayında yapılan yatırım miktarının, 2020 yılının tamamında yapılan toplam yatırım miktarını üçe katlamış olması rapordan en dikkat çekici bulgulardan biri olarak öne çıkartılmakta. Bu yükselişte Getir’in aldığı 128 milyon + 300 milyon dolarlık yatırımların etkisinin büyük olduğu hatırlatılmakta. İlk çeyrekte yatırım alan girişimlerin yüzde 77’si İstanbul merkezli iken, yüzde 14’ü Ankara merkezli olmuş. Raporda 2021 yılının sonunda 1 – 1,5 milyar dolar aralığında bir yatırım miktarı göreceğimiz öngörüsü de ayrıca yer almış.

İlk çeyrekte startup ekosistemine 520 milyon dolar yatırım
Kaynak: StartupCentrum

Yatırım alan girişimlerin sektörel dağılımına bakıldığında, geçen çeyrekte en çok yatırım alan sektör 15 yatırımla Oyun sektörü olmuş. Oyun sektörünü ise 7 yatırımla Fintech girişimleri takip ediyor. Yatırım miktarı açısından incelendiğinde Teslimat sektörü Getir yatırımlarından dolayı en büyük yatırımı alan sektör durumunda. Onu Oyun, SVOD (Subscription Video on Demand) ile CRM/Satış sektörleri takip ediyorlar. Raporda yatırım aşamaları, yatırım turları, yatırım alan girişimlerin aşamaları, kaçıncı turda ne kadar yatırım aldıkları ve hangi miktarlarda yatırım aldıkları de detaylı olarak ele alınmakta.

Her zaman olduğu gibi yatırımcılar da spot altında. Rapora bakılırsa 2021’in ilk çeyreğinde oluşan 63 yatırım turuna toplamda 154 yatırımcı katılmış. Bu yatırımcıların yüzde 84’ü Türkiye’den katılmakta ve yüzde 16’sı ise yurt dışından geliyor. Yatırımcıların ne kadarının bireysel VC, melek yatırım ağı, şirket ve hızlandırıcı oranları ile yatırımcıların hangi aşamadaki yatırımlara katıldığı hakkında detaylı bilgiler raporda mevcut.

2021’in ilk çeyreğinde, girişimlerin exit (satılma) sayılarının önceki yıllara göre bir nebze düşük olduğuna dikkat çekilmekte. İlk çeyrekte sadece 6 girişimin satın alındığı belirtiliyor. Bu girişimleri satın alan 6 şirketin 5’i yurt dışından.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.