btbilgi

Bu sene düzenlenecek Teknofest Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında, T.C. Dijital Dönüşüm Ofisi yürütücülüğünde bir siber güvenlik yarışması düzenlenecek. ‘Hack İstanbul’ isimli yarışmada katılımcılar dünyanın önde gelen uzmanlarının rehberliğinde hazırlanan gelişmiş gerçek yaşam siber saldırı senaryoları ile karşı karşıya gelecekler.

Hack İstanbul için katılımcılar isterlerse bireysel veya en fazla 4 kişilik takımlar halinde başvurabiliyorlar. Üç aşamalı olarak gerçekleştirilecek yarışmanın başvurularının 30 Haziran 2021 tarihine kadar yapılabileceği bilgisi verilmiş. Yarışmacılar 16 Temmuz’da 24 saat sürecek ön seçim aşamasında web güvenliği, kriptografi, adli tıp ve tersine mühendislik gibi farklı alanlardaki becerileri ile meydan okuyacaklar.

Hack İstanbul yarışması siber güvenlikçileri bekliyor
Kaynak: Teknofest

Ön elemede başarılı olan takımlar 30 Temmuz’da düzenlenecek ikinci etaba devam edecekler. Burada farklı zorluk ve karmaşıklık seviyelerine sahip 18 saatlik CTF (Capture the Flag) yarışmasının hem online hem de çevrimdışı aşamalarının başarılı bir şekilde tamamlanması gerekiyor. Online aşamada ikili analiz, kriptografi, tersine mühendislik, web güvenliği, adli tıp, stenografi, OSINT, cep telefonu ve programlama yetenekleri gibi konular yer alacak.

İkinci etapta başarılı olanlar ise, 24-25 Eylül tarihlerinde İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenlenecek büyük final etabına katılma hakkı kazanacaklar. Hack İstanbul’un finalinde en sona kalan ilk 10 takım Teknofest Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nde yarışacaklar. Kazananlar arasında birinci gelen kişi veya ekip 7 bin dolar, ikinci 4 bin dolar ve üçüncü ise 2.000 dolar ödül alacak. Hack İstanbul hakkında ayrıntılı bilgiler, yarışma şartnamesi, sık sorulan sorular ve kayıt formu yarışmanın resmi web sitesi üzerinde bulunabiliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.