btbilgi

Geçtiğimiz hafatalarda açıklanan ‘Türkiye’de Tahmini Medya ve Reklam Yatırımları 2020’ araştırmasının ilk 6 aylık raporu, ülkemizde hem medya harcamalarının geldiği noktayı hem de mobilin giderek artan gücünü göstermekte. Rapora göre Türkiye’de toplam Medya ve Reklam Yatırımları 7 milyar 867 milyon TL’ye varmış durumda. Dijital medya yatırımları toplam medya yatırımlarının yarısından fazlasına (yüzde 54) karşılık olacak şekilde yaklaşık 1 milyar dolara ulaşmış. Bu durumda mobil pazarlamayı önemsemeyen markaların yarışta geri kalması söz konusu.

Küresel ilişkilendirme firması AppsFlyer, pazarlamada ve müşteri iletişiminde öncelik haline gelen dijital kanalları geliştirme ve mobil hizmetleri büyütme konusunda markalara bazı ipuçları vermiş:

Yeni müşteri çekmek

Yeni müşteriler edinmek her zaman zordur ve bu nedenle sağlam bir müşteri kazanma stratejisine sahip olmak ilk adım olmalıdır. Facebook, Instagram, Snapchat veya TikTok gibi sosyal medya platformlarında reklamlar yayınlamak, yeni ve mevcut müşterilere ulaşmak ve işinizi ölçeklendirmek için harika bir yol olabilir.

Kanalları en verimli şekilde kullanmak

Uygulamanız için yeni kullanıcılar edinmenin en uygun maliyetli yollarından biri, halihazırda sahip olunan sosyal medya veya e-posta listeleri gibi kanalları potansiyel müşterilerle iletişim kurmak için kullanmaktır. Bu kanallar, ilgi çekici ve kişiselleştirilmiş içerik gönderimi yaparak kullanıcıları uygulamanızı indirmeye teşvik etmek için kullanılabilir. Bu içerikler, bir indirim, ücretsiz deneme veya uygulamaya özgü yeni bir ürün özelliği sunma gibi şeyler olabilir.

Müşteriyi web’den uygulamaya yönlendirmek

Mobil cihazlarda büyümeyi arttırmak için sahip olunan kanalları kullanmanın bir başka örneği de web’den uygulamaya doğru kullanıcı edinmedir. Başka bir deyişle içerik web sitesine yerleştirilir ve daha sonra kullanıcıyı doğrudan uygulama mağazasına veya uygulamadaki ilgili sayfaya gönderir. Bu, yalnızca pazarlamacıların dönüşüm oranlarıyla yakından bağlantılı daha iyi ilk katılım deneyimleri oluşturmasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda yalnızca mobile güvenmekten daha uygun maliyetlidir.

Yatırımın etkilerini ölçmek

Markaların, yüklemelerin nereden geldiğini belirleyebildiği, hangi içeriğin belirli kullanıcı gruplarında yankı uyandırdığını ve nerelere yatırım yapmaları gerektiğini anlamak için etkili ölçüm araçları yoksa mobilde büyümeleri çok daha zor olacaktır. Veriye dayalı bir yaklaşım benimsemek, size müşteri yolculuğunun net bir görünümünü de verecektir. Örneğin, bu yaklaşımla bir kullanıcının web sitenizde gezindiğini ancak uygulamanızı indirip indirmediğini veya uygulamayı indirip kullanmadan silip silmediğini görebilirsiniz. Böylesine bir bilgiye sahip olmak, kullanıcı edinme çabalarınızın ne kadar başarılı olduğu konusunda önemli fikirler verebilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.