btbilgi

Birleşik Krallık bünyesindeki istihbarat ve güvenlik organizasyonlarından biri olan ‘Government Communications Headquarters’ (GCHQ), siber güvenlikle ilgili önemli bir duyuruda bulundu. Kurumların 2020’de başlayan Koronavirüs salgınından beri sorunsuz uygulamaya uğraştıkları uzaktan çalışmanın sonuçlarından birine değiniliyor. Uzaktan sağlanan hizmetlere ve online beraber çalışma platformlarına her zamankinden fazla bel bağlanan bir dönemde, siber suçluların da yasadışı kazançlarını en üst seviyeye çıkarmak için oluşan zayıf güvenlik ortamından daha fazla faydalandığına dikkat çekilmiş. Yaşanan zaafiyetlerin de giderek artan fidye saldırıları aracılığı ile değerlendirilmesi söz konusu.

GCHQ direktörü Jeremy Fleming bu sene düzenlenen Imperial College Vincent Briscoe Yıllık Güvenlik Konferansı’nda yaptığı konuşmada, yeni çalışma yöntemlerini uygulamak ve önemli online hizmetlere erişim sağlamak için teknolojiye olan bağımlılığımızın önemli ölçüde arttığını söylemiş. Bunların yararımıza olduğu kadar, zayıf siber güvenlikten faydalandıkları için düşmanların da işine yaradığı belirtiliyor.

BBC’nin haberine göre Fleming, konu teknoloji ve güvenlik olduğunda Batı ülkelerinin bir hesaplaşma ile karşı karşıya olduğunu aktarmakta. Tüm dünyanın güvendiği temel teknolojilerin artık Batı tarafından şekillendirilmeme riski olduğunu belirten Fleming, düşman ulus devletlerin Koronavirüs araştırmalarını çalma ve tedarik zincirlerini istismar etme girişimleri de dahil olmak üzere gerçekleştirilen siber saldırıların artışına dikkat etmemiz gerektiği yönünde uyarılarda bulunuyor.

Fleming konuşmasında, bunların içinde özellikle fidye saldırılarının her türden kuruluş için ciddi bir siber güvenlik tehlikesi oluşturmasını ele almış: “Fidye yazılımı saldırılarının hem ölçek hem de ciddiyet açısından giderek daha önemli bir tehdit haline geldiğini gördük. Suçlular teknolojiye bağımlılığımızdan yararlanıyor ve her sene daha fazla kamu hizmetleri sağlayıcısını ve işletmeyi hedef alıyor.”

Fidye saldırıları hakkında Fleming şunları ifade etmiş: “Eğitim, sağlık sektörleri ve devlet kuruluşlarının görevlerinde ciddi aksamalara neden oldu. Bu saldırılara hazırlıksız işletmelerde büyük kayıplara neden oldu ve tedarik zincirleri için hızla önemli bir tehdit haline geldi. Bu etkinlikte bu eğilimi ele almak için gerekli uyumlu eylemi tartışacağımız bir konferans var. Fakat şimdilik söyleyeceğim tek şey, bu saldırıların endişe verici bir hızla büyüyor olması.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.