btbilgi

Her nesnenin olduğu gibi, rüzgardan enerji üretmeye yarayan dev türbinlerin de bir ömrü var. Kullanım süreleri sona erdiği zaman bir rüzgar türbini sökülüyor ve büyük kısmı ne yazık ki çöpe gidiyor. Türbin parçalarının bazıları geri dönüştürülebilse de, şimdiye kadar kanatlar için bir geri dönüşüm çözümü yoktu. Ama Glasgow’daki Strathclyde Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi, rüzgar türbini kanatlarında kullanılan cam takviyeli polimer kompozitlerin (GRP) nasıl geri dönüştürüleceğini keşfetmiş durumda.

Araştırma ekibinin verdiği bilgiye göre, işi biten rüzgar türbini kanatlarının oluşturduğu atıklar 2030’da yıllık 400 bin ton kadar edecek. Dünya çapında giderek sayıları artan rüzgar tarlaları göz önüne alındığında, kanat atıklarının 2050’ye kadar 2 milyon ton gibi devasa bir rakama yükselmesi öngörülmekte.

Oluşacak bu atıkları şimdiden azaltabilmek için, Strathclyde Üniversitesi’nin Mekanik ve Havacılık Mühendisliği Bölümü’nde bir çalışma başlatılmış. Kanatları oluşturan kompozit cam elyafların termal yöntemlerle geri kazanımı ve son işlem süreci için bir çözüm geliştirilmiş. Bu sürecin sonunda sanki yeni gibi kalitede bir materyal elde etmek mümkün deniliyor.

Keşfedilen işlemle ilgili resmi açıklamada şunlar aktarılmakta: “GRP geri dönüşümü, kompozit atıkları yeniden kullanılabilir fiber takviye materyaline dönüştürebilir. Eğer dünya çapında uygulanırsa, küresel cam elyaf talebinin yüzde 50’sine bile hizmet edebilir. İşlem sonucunda hem orta hem de yüksek değerli elyaflar üretilebildiği için, daha az talep edilen ürünlerden yüksek performanslı ürünlere kadar geniş bir yelpazeyi kapsamak mümkün. Ayrıca geri dönüştürülmüş GRP farklı kompozit uygulamalar için uyarlanabilir olduğundan, rüzgar enerjisi sektörü dışında sektörlerde de cazip olacaktır. Günümüzde GRP otomobil imalatı, deniz taşıtları, petrol ve gaz üretimi, inşaat ve spor malzemeleri gibi sektörlerde kullanılmaktadır.”

Üniversite bu işlemin gerçek hayatta uygulanması için Norveçli rüzgar enerjisi firması Aker Offshore Wind ve yeşil yatırım şirketi Aker Horizons ile iş birliğine gitme yolunu seçmiş. Bu iki firma geliştirilen rüzgar türbini kanadı geri dönüşüm işlemini endüstriyel bir ortamda finansman ve deneyimle uygulayacak. Firmanın kimyasal işleme ve karbon yakalama konusunda uzmanlığa sahip olduğu belirtiliyor. Aker’in işlemi daha güvenli ve sürdürülebilir hale getirmek için uygun bir ortak olduğu ifade edilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.