btbilgi

Yabani otların dev tarlalara veya küçük bahçelere verdiği zararı, en iyi onları toplamakla uğraşanlar bilir. Her çapta meyve ve sebze yetiştirenler bu otların topraktaki suyu ve mineralleri emme eğiliminden çok rahatsız. Yabani otlara engel olmak için en geleneksel çözümler ya elle hepsini toplamak veya çevreye zarar veren kimyasallar kullanmak. Fakat tarım teknolojilerinin gelişmesi ile bu yöntemlerin yerini ‘Autonomous Weeder’ gibi robotlar alacak.

Carbon Robotics startup firması tarlaları otonom şekilde tarayacak ve saatte binlerce yabani otu imha edecek bir robotik çözümü geliştirmiş. Yabani ot toplama işinin tam otomatize makinelerle halledilmesi hem ekinlerin sağlıklı kalmasını hem de çiftçilerin işlerini azaltıp zaman, efor ve maliyetten tasarruf etmelerini sağlayabilir. Verilen bilgiye göre işçilik maliyetleri tarımda tüm masrafların yaklaşık yüzde 28’ini kapsamakta.

Firmanın bu konudaki yaklaşımı, yabani otların köklerini lazerle yakarak yok etmek şeklinde özetlenebilir. Geliştirilen Autonomous Weeder, tarlalara zarar vermeden GPS ve bilgisayar görüşü aracılığı ile kendi kendine dolaşabilen dört tonluk bir araç. İstenmeyen bitkileri tespit etmek için entegre bir bilgisayara, yüksek çözünürlüklü kameralara ve sekiz adet 150 W kapasitede lazere sahip. Robot tarlayı kolaçan ederken yabani otları saptıyor ve lazerleri sayesinde saatte 100 bin’den fazlasının işini bitiriyor.

Günde 15-20 dönümlük araziyi tarayabilen robot, dizel motoru doldurulduğu sürece 7/24 çalışabilmekte. Firmanın geliştirdiği özel teknoloji sayesinde yabani otların çevresindeki toprak rahatsız edilmeden, yalnızca otlar yakılabiliyor. Firma bu robotları 2018 yılından beri çeşitli çiftçilerin yardımı ile test etmekteymiş. Sonunda aracın satışına başlamışlar ve 2021 yılı için açılan önsiparişler daha şimdiden dolmuş bile. 2022 yılı için önsiparişlerin açıldığı belirtiliyor.

Carbon Robotics CEO’su ve kurucusu Paul Mikesell, robot çözümleri ile ilgili şunları aktarmakta: “Yapay zeka ve derin öğrenme teknolojileri çeşitli sektörlerde verimlilik artışı sağlamakta. Biz de bu teknolojileri tarım sektörüne uygulamaktan heyecan duyuyoruz. Çiftçiler ve küresel gıda tedarik zincirindeki oyuncuların hepsi dünyayı doyurabilmek için her zamankinden daha fazla yenilik yapıyorlar. Carbon Robotics olarak amacımız, onların en büyük problemlerine çare olacak araçlar meydana getirmek. Yabani otların ortadan kaldırılması da bu problemlerden biri.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.