btbilgi

Salgın yüzünden tüm video konferans servisleri büyük bir popülerite yakalamış durumda. Ne yazık ki şu anda pazardaki zorlu rekabet ortamında eski ve yeni tüm servislerin hayatta kalması mümkün değil. Bu bağlamda hala ‘Skype for Business Online’ servisini kullanmaya devam edenler için Microsoft’un bir hatırlatması var. Servis 31 Temmuz 2021 tarihinde kapatılıyor.

ZDNet konuyla ilgili haberinde bunun yeni bir duyuru olmadığını, Skype’ın sahibi olan Microsoft’un kurumsal kullanıcıları iki sene önce bilgilendirdiğini söylüyor. Microsoft bu servis yerine, kurumsal kullanıcılarını daha yeni ve geniş kapsamlı ortak çalışma platformu Teams’e yönlendirmekteydi. Teams içinde kurumsal müşteriler için tonla aracın yanında, Skype’ın sunduğu sesli ve görüntülü toplantılar yapma özelliklerini de barındırıyor.

Microsoft bu uyarıyı bundan önce Şubat ayında bir hatırlatma göndererek tekrarlamış. Şimdi de servisin kapanmasına 90 gün kala bir hatırlatma daha yapılmakta. Yayımlanan blog yazısında kullanıcıların yükseltme planlarını en kısa sürede tamamlamaları tavsiye ediliyor: “Skype for Business Online, müşterilerin Teams’e veya Skype Kurumsal Sunucusu’na geçmeleri için zaman tanımak amacıyla 31 Temmuz 2021’e kadar tamamen işlevsel olacak.”

Microsoft kurumsal Skype müşterilerine 31 Temmuz tarihinden önce şu konularda bilgi sahibi olmalarını aktarmakta:

  • Skype for Business Online ile entegre olan hizmetler 31 Temmuz 2021 tarihinden sonra desteklenmeyecek. Buna üçüncü taraf sesli konferans sağlayıcıları desteği, Skype for Business Online Cloud Connector Edition desteği, hibrit ses yapılandırmaları desteği ve Skype Meeting Broadcast desteği de dahil.
  • Müşteriler, servisin kullanımdan kaldırılmasından sonra online kullanıcıları ‘Teams Only’ modundan çıkartamayacak.
  • Müşteriler Teams Only moduna geçmeye hazır olana kadar kurumsal Skype servisleri ile ortak kullanım (coexistence mode) hizmetinden faydalanabilecekler.
  • Müşteriler Skype for Business ve Microsoft 365 veya Office 365 karma yapılandırmasını tamamladıktan sonra, Skype for Business Server servisinden doğrudan Teams Only moduna taşınabilecekler.

Verilen bilgiye göre, Skype for Business Online’dan geçiş talebi açıldığı andan itibaren 24 saat içinde yükseltme işlemleri tamamlanmış olacak. Yükseltme tamamlandıktan sonra, kullanıcılar servis oturumunu kapattığı andan itibaren sadece Teams’in mesajlaşma, video görüşme ve toplantı zamanlama özelliklerini kullanabilecekler. Eski servise geri dönüş yapılamayacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.