btbilgi

Yakın dövüş sanatları meraklılarının iyi bildiği kavramlardan biri MMA’dır. ‘Mixed martial arts’ kısaltması olan MMA; iki sporcunun birbirine üstünlük sağlamak için farklı dövüş sanatı tekniklerini değerlendirebildiği karma dövüş sanatları sporuna verilen isim. Şimdi hemen buradan yörüngeye çıkalım ve uzaya düzenli sivil seyahatlerin çok yaklaştığı yakın geleceğe bakalım. Çünkü bir Reality TV firması uzayda ‘Galactic Combat’ adında bir MMA turnuvası düzenleyi planlıyor.

TV programları yapan Iervolino Entertainment ve sahibi Andréa Iervolino’nun yeni kurduğu Space 11 isimli startup, uzayın sıfır yerçekimi ortamında gerçekleşecek yeni bir karma dövüş sanatları dövüşü şovunu duyurdular.

Galactic Combat adını verdikleri şov, ilk bakışta bir bilimkurgu romanından fırlama bir fikir gibi duruyor. Şovun konseptinde, dövüşçüler özel olarak tasarlanmış bir uzay aracı ile yörüngeye gönderilecekler. Bu aracın ‘dövüş modülü’ adı verilen bölümü Dünya yörüngesinde 90 dakikada bir dönerken, sıfır yerçekiminde bir MMA turnuvası düzenlenecek.

Galactic Combat: Uzayda düzenlenecek MMA dövüş şovu
Kaynak: Space 11

Verilen bilgiye göre bu TV şovunun büyük kısmı dövüş turnuvasının kendisinden çok, sıfır yerçekimli ortamda dövüş eğitimine odaklanacak. Programa toplamda 40 MMA dövüşçüsü kabul edilecek. Bu dövüşçüler bir yandan astronot eğitimi alırken, bir yandan da testler ve denemelerden geçecekler. Henüz açıklanmayan kriterlere göre performansları değerlendirilecek dövüşçülerin 32 tanesi süre boyunca elenecek. Finale kalan 8 dövüşçü ise, özel uzay aracında düzenlenecek turnuva için uzaya gidecekler.

Iervolino yapılan resmi açıklamada şunları aktarıyor: “Sıfır yerçekimine sahip bir ortamdaki bu benzersiz ve çığır açacak dövüş deneyimi, tüm izleyiciler için “bunu mutlaka izlemem lazım” duygusu yaratacak. Space 11 firması, izleyicilere tam da böyle sınırları zorlayan deneyimler yaratmak için oluşturuldu. Şimdiye kadar benzeri olmayan bir eğitim gerektiren bu heyecan verici yeni spor yarışmasını sunan bir TV programı, spor hayranlarının da hoşuna gidecektir. Tabi ki tüm bu süreç boyunca en güvenli deneyimi sağlayacağına emin olduğumuz, test edilmiş teknolojilere ve bilimsel verilere tamamen bağlı olacağımıza emin olabilirsiniz.”

Sıfır yerçekimli bir ortamda devrim niteliğinde içerikler sunmayı hedefleyen Space 11’in yakın gelecekteki TV/web eğlence projeleri için daha şimdiden hazırlıklar yapılıyor. Iervolino bu hedefi gerçek hale getirmek için gerekli tüm araçları ve yöntemleri sistematik olarak inceleyecek sektörün önde gelen mühendislerini, astrofizikçilerini, teknisyenleri ve ilgili uzmanları işe almaya başlamış bile.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.