btbilgi

Steve Jobs ve Steve Wozniak ilk Apple bilgisayarları ürettiklerinden beri, bu cihazlar dünyanın her yanına yayıldı ve büyük başarı elde etti. En eski modellerinden birinin, 34 yıldır hala aktif olarak kullanıldığını bilmek epey şaşırtıcı ama tahmin edilebilir bir şey. Bu bilgisayar Rusya’da, Moskova’nın 30 kilometre güneyinde bulunan Lenin Müzesi‘ndeki bir sergiyi idare eden Apple II.

Ziyaretçilere ilk kez 1987’de, SSCB’nin son yıllarında kapılarını açan müze o zamandan beri ülkenin ilk lideri Vladimir Lenin’i anmak isteyenlerein uğrak yeri olmuş. Digital Trends’in verdiği bilgiye göre, bu müzede Lenin’in hayatından farklı dönemler anlatan bir dizi hareketli ve üç boyutlu sunumun bulunduğu bir sergi var. Sunumlar müzeye ilk kurulduklarında personelin bunları kontrol etmek için bir cihaza ihtiyacı olmuş. Çözüm ise bir İngiliz şirketinden gelmiş.

Electrosonic isimli bu şirketin ES4000 sistemi, sergilerde kullanılan ışıkları, projektörleri ve motorları hassas şekilde senkronize etmeye yaramakta. Apple II bilgisayar ise bu sistemi idare eden ana parça. Her ne kadar o zamanlar SSCB’de bu bilgisayara denk bir klon olan Agat-7 isimli bilgisayar bulunsa bile, klon bilgisayar ES4000 sistemini kontrol etmek için uyumlu karta sahip değilmiş. O yüzden de farklı bir şey yapmak zorunda kalmışlar.

Verilen bilgiye göre bir Apple II ithal etmesi yasak olan müzenin sorununu çözmek için kulaklar resmen tersten gösterilmiş. Bir Sovyet ekonomi örgütü olan Technointorg sistemi almak için anlaşma imzalamış. Bunu da Sovyet Ticaret ve Sanayi Odası’nın İngiliz karşılığı olan Beach Compix aracılığıyla gerçekleştirmiş. İngiliz teknisyenler sistemi kurmak için SSCB’ye gitmişler, fakat yapılan tüm iş Cascade isimli bir Sovyet şirketi tarafından yapılmış gibi gösterilmiş. Böylece SSCB’nin kurallarına uyulmuş.

Bu sergiyi yöneten Apple II bilgisayarların günümüzde bile hala çalıştığı aktarılmakta. Sistemin bakımları veya arızaları, emekli oldukları halde hala eski teknik çalışanlar tarafından yapılıyormuş. Müze yönetimi, sunumları ilk tasarlandıkları gibi koruyabilmek için orijinal teknolojik kurulumu değiştirmemekte kararlı. Bu da müzedeki Apple II bilgisayarın ömrü yettiği kadar, daha uzun yıllar boyunca çalıştırılmaya devam edeceği anlamına geliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.