btbilgi

Günümüzde birçok etkinlikte şişirilebilir yapıların kullanıldığını görüyoruz. Bu türden yapılar ayrıca acil durum bölgelerinde veya sahra hastanelerinde de kullanılmakta. Bu yapıların ciddi bir sorunu var. Şişirildiklerinde tutarlı ve stabil yapılarını koruyabilmeleri için içlerindeki hava basıncının devamlı aynı seviyede tutulması gerekli, yani içlerine devamlı hava pompalanması zorunlu. Harvard’ın John A. Paulson Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi’de (SEAS) tasarlanan yeni şişirilebilir sığınak modeli bu zorunluluğa son veriyor.

Geliştirilen sığınak direk olarak Japon kağıt katlama sanatı origami’den ilham alarak yapılmış. Kalın plastik levhalardan oluşturulan yapı, kapalı halindeyken kalın bir plastik bloğunu andırmakta. Yapıya bir hava pompası bağlanıp şişirilmeye başlandığında yavaş yavaş ikinci formuna dönüşüyor. Ardından çadırlardakini andıran fermuarlı kapısı açılıp içine girilebiliyor. Yapı artık içinde devamlı hava pompalanmadan da kendi kendine ayakta durabilir.

Bu şişirilebilir sığınak, geleneksel şişirilen yapılara benzer şekilde ‘monostable’ (tek stabil durumlu) değil. Aksine ‘bistable’ (çift stabil durumlu) olduğu için her iki şeklinde de sorunsuz kullanılabilmekte. SEAS’ta doktora öğrencisi ve ‘Nature’ jurnalinde yayımlanan bilimsel makalenin yazarlarından David Melancon şu bilgileri vermiş: “Bu sığınakların, afet bölgelerindeki acil durum müdahalesinin bir parçası olarak konuşlandırıldığını hayal edebilirsiniz. Bir kamyona düz olarak istiflenebilirler ve şişirmek için yalnızca bir hava kaynağına ihtiyaç var. Bir tanesini şişirince hava kaynağını söküp bir sonraki çadıra geçebilirsiniz.”

Her ne kadar ilk aşamada acil durum alanlarında kullanılması düşünülse de, sığınağın arkasındaki mekanik mantık daha büyük ve geniş yapıların meydana getirilmesini de sağlayabilir. Bu teknikte yapılar üçgen yapı taşlarından oluşturulmakta. Üçgen bloklar kararlı şekiller oluşturmak için farklı şekillerde birleştirilebiliyor. Mesela bir spor etkinliğinde şişirilen ve devamlı içine hava basılması gereken bir kemer veya tâk da bu teknikle tasarlanabilir. En öte noktada ise, Ay veya Mars keşif görevleri için geçici modüler barınak yapıları meydana getirmekte kullanılabilirler.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.