btbilgi

Dünya çapında fidye saldırısı vakalarının işletmelere etkisini ortaya koyan bir araştırmanın sonuçları, ‘The State of Ransomware 2021’ başlıklı raporda paylaşıldı. Sophos firmasının Vanson Bourne iş birliği ile 2021’in ilk aylarında gerçekleştirdiği çalışmada, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 30 ülkeden orta ölçekli kuruluşlarda karar verici konumda yer alan 5 bin 400 bilgi teknolojileri yöneticisi ile görüşülmüş.

Raporun odak noktası, fidye saldırısı sebebiyle oluşan maliyetlerin bir yılda iki katın üzerinde artarak vaka başına 1 milyon 850 bin dolara varmış olması. Geçen sene bu rakamın 761 bin 106 dolar düzeyinde olduğu belirtiliyor. Talep edilen fidyeyi ödeyen işletmelerin ödediği ortalama fidye bedeli 170 bin 404 dolar olarak saptanmış. Buna karşın fidyeyi ödeyen şirketlerin üçte biri (yüzde 29) verilerinin yarısından fazlasını geri alamamış.

Araştırma raporundan diğer önemli bulgular şu şekilde:

  • Katılımcılar arasında en yüksek ödenen fidye 3,2 milyon dolar, en yaygın ödeme 10 bin dolar kadar. Katılımcılardan 10 tanesi, 1 milyon dolar veya daha fazla fidye ödediğini ifade etmiş.
  • Fidye ödeyen kuruluşların sayısı 2020’de yüzde 26 iken, 2021’de bu oran artarak yüzde 32’ye yükselmiş. Fidye ödeyenlerin sadece yüzde 8’i tüm verilerini geri almayı başarmış.
  • Şirketlerin yarısından fazlası (yüzde 54) siber saldırıların artık BT ekiplerinin kendi başlarına başa çıkamayacakları ölçüde gelişmiş olduğuna inanıyor.
  • Araştırmaya katılanların yüzde 7’si verilerinin şifrelenmediğini, ancak muhtemelen saldırganların bilgilerini çalmayı başardığını ve fidye amaçlı alıkoyduğunu söylemiş. 2020’de bu rakamın yüzde 3 seviyesinde olduğu aktarılıyor.

Araştırmanın Türkiye ile ilgili verileri de sunuldu:

  • Türkiye’den cevap veren katılımcıların yarıya yakını (yüzde 48) son 12 ayda fidye saldırısı yaşamış. 2020 yılında bu oranın yüzde 63 olduğu belirtiliyor.
  • 2020’de fidye saldırısı sonucu verileri şifrelenen kuruluşların oranı yüzde 48 iken, 2021’de bu oran yüzde 38’e gerilemiş.
  • Türkiye’de bir fidye yazılımı saldırısının etkisini düzeltmenin ortalama maliyeti 582 bin 500 dolar olmuş.
  • Türkiye’de araştırmaya katılıp son 12 ayda fidye yazılımına maruz kalmayan, ancak gelecekte saldırıya uğrayacağını düşünen şirketlerin yüzde 56’sı, fidye yazılımı saldırılarının giderek daha karmaşık bir hal aldığını ve durdurmanın zorlaştığını ifade ediyor.
  • Kurumların yüzde 16’sı, kullanıcılarının kuruluşun güvenliğini tehlikeye atacak davranışlarda bulunmasını engellemenin zor olduğuna inanmakta.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.