btbilgi

İnternet insanların sevdikleri ünlüleri takip etmesini epey kolaylaştırdı. Ünlü kişiler de sosyal medya platformları sayesinde hayranları ile direk iletişime girme şansı yakaladılar. Mesajlar, Twitler ve videolar sayesinde herkes ünlüleri izleyebiliyor. Ne yazık ki bu etkileşimler siber suçlular tarafından da kötüye kullanılabilmekte. Siber güvenlik şirketi ESET, suçluların isimler ve görüntüler aracılığı ile gerçekleştirdiği ünlü dolandırıcılığı tekniklerini özetlemiş.

Kriptopara çekilişleri

Siber suçluların en çok başvurduğu ünlü dolandırıcılığı yöntemi, ünlülere ait gibi görünen sahte hesaplarla Twitter’dan sahte çekilişler düzenlemek. Bill Gates ve Elon Musk’ın görsellerinin bu dolandırıcılıkta sıkça kullanıldığı raporlanmış. Sahtekarlar ünlülerden gelmiş gibi görünen mesajlarla hediye çekilişinin bir parçası olarak kullanıcılara belli bir Bitcoin adresine para yatırmalarını istiyor. Yatırılan paranın iki katına çıkarılacağı ve geri ödeneceği vaat ediliyor. Tabi ki para yatıranlar bunu geri alamıyorlar.

Canlı yayınlar

Facebook ve Instagram gibi platformlarda canlı yayınlar düzenleyen ünlüler, bu şekilde hayranları ile etkileşime giriyorlar. Siber suçlular da fotoğraflar ve videolar da dahil olmak üzere ünlünün gerçek sosyal medya hesabının sahtesini yapıyor. Bu sahte hesapların isimleri genelde biraz yanlış yazılıyor veya sonunda ‘TV’ veya ‘fan sayfası’ gibi bir kelime eki bulunuyor. Sahte hesaplarda “ilk 1.000 yoruma 1.000 dolar hediye” gibi mesajlarla canlı yayınlar yapılıyor. Videodaki linke tıklayan hayranlar hassas kişisel bilgilerinin talep edildiği sahte sayfalara yollanıyorlar.

Bağış çağrısı

Sosyal medyada görülen bir diğer teknik ise ünlülerin ağzından bağış çağrısı yapmak. Suçlular ünlülerin sahte hesaplarını hazırlamakta ve kurbanlara bir ileti yollayarak, sözde destekledikleri bir amaç doğrultusunda bağış yapmalarını istemekte. Bunun karşılığında özel konserler veya etkinilikler için bilet verileceği de söylenmekte. Ünlülerin kılığına giren siber dolandırıcılarla etkileşimde bulunan kurbanlar genellikle para kaybediyorlar çünkü kurbanın ‘bağışta bulunduğu’ yere asla para aktarımı yapılmıyor.

Yatırım tavsiyesi

Bu ünlü dolandırıcılığı tekniğinde, kurbanlar ünlüler tarafından desteklendiği iddia edilen ‘yatırımlara’ para yatırmaya ikna ediliyor. Bu tür dolandırıcılıklarda, yatırım karşılığında büyük bir para kazanılacağını iddia eden makalelerin bulunduğu reklamlar olduğuna dikkat çekilmiş. Reklamlarda “Ünlü X bu şirkete veya bu ürüne yatırım yapıyor ve yatırımını dörde katladı” veya “Ünlü Z, geleceğin için buna yatırım yapmanızı tavsiye ediyor” şeklinde iddialı başlıklar bulunmakta. Tahmin edeceğiniz gibi yatırım fırsatı sahte ve tüm para dolandırıcılara gidiyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.