btbilgi

Daimler Truck AG ve Volvo Group hidrojen bazlı yakıt hücresi teknolojileri geliştirecek, üretecek ve pazarlayacak ‘cellcentric’ projesini duyurdular. Yeni oluşturulan firmanın ana amacı, uzun yol kamyonlarında hidrojen bazlı yakıt hücresi teknolojilerinin kullanımının yaygınlaştırılması. Projenin, Avrupa Yeşil Anlaşması’nın bir parçası olarak 2050 yılına kadar Avrupa’da karbondioksit (CO2) nötr ve sürdürülebilir ulaşım hedefini yakalamada önemli rol oynaması bekleniyor.

İki firmanın yaptığı basın açıklamasında ticari tam elektrikli araç yaklaşımı da kenara koyulmamış. İki firmanın da bu alanda yoğun çalışmaları olduğunu iyi biliyoruz. Burada gerçekleştirilmeye çalışılan şey, tam elektrikli ve hidrojen bazlı yakıt hücresi teknolojilerinin kullanım şekline bağlı olarak birbirlerini tamamlamaları. Yük hafif ve mesafe kısa olursa, elektrik bataryası daha sık kullanılacak. Yük ağırlaşıp mesafe uzadıkça devreye hidrojen yakıt hücresi girecek.

Cellcentric: Kamyonlarda hidrojen yakıt hücresi için dev iş birliği
Kaynak: Daimler Truck AG

Avrupa kökenli büyük kamyon üreticileri 2025 yılına kadar ağır ticari araçlar için yaklaşık 300 yüksek performanslı hidrojen dolum istasyonu ve en geç 2030 yılına kadar Avrupa’da yaklaşık 1.000 hidrojen dolum istasyonu inşa edilmesini talep ediyor. Cellcentric ortak girişimi de, karayolu yük taşımacılığının karbon-nötr olması açısından çok büyük öneme sahip olan uzun mesafeli elektrikli kamyonlarda hidrojeni çevreci bir enerji kaynağı olarak değerlendirmek için 1 Mart 2021 tarihinde meydana getirilmiş.

Verilen bilgiye göre karbondioksit nötr kamyonlar, halen geleneksel dizel yakıtlı kamyonlardan daha pahalı. Açıklamada bu nedenle hem talebi hem de karlılığı teşvik eden yasal bir düzenlemeye ihtiyaç duyulduğuna değinilmekte. Daimler Truck AG ve Volvo Group ise CO2 nötr teknolojiler için teşviklerin yanında CO2 enerji türüne dayalı bir vergi sistemini savunuyor. Emisyon tabanlı ticaret sistemi de bir diğer seçenek olarak verilmiş.

Şu anda büyük ölçekli üretim için planlar üzerinde çalışan cellcentric, 2022 yılında bir üretim noktası açıklamayı planlıyor. Seri üretime giden yolda önemli bir adım olarak, Stuttgart yakınlarında yer alan Esslingen’de ön üretim hazırlıkları sürerken eşzamanlı devam eden prototip üretimi de hızlandırılmış. İki firma yaklaşık üç yıl içinde yakıt hücreli kamyonların müşteri testlerine başlamak ve 2020’lerin ikinci yarısında seri üretime geçmek istiyor. Cellcentric için Nabern, Stuttgart ve Burnaby’de (Kanada) bulunan ekiplerde 300’ün üzerinde uzmanın çalıştığı ve bugüne kadar yaklaşık 700 bireysel patent verildiği aktarılmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.