btbilgi

Kar sporlarına meraklı kişiler bunları her zaman belli tesislerde yapmıyorlar. Dünyanın her yerinde heyecan peşindeki insanlar kimsenin yaşamadığı, tesislerin olmadığı karlı dağlarda çeşitli ekstrem sporlarla uğraşmakta. Bu sporların karşısında ciddi bir tehlike var, o da her an kişilerin bir çığ yuvarlanması ile karşı karşıya kalma ihtimalleri. İşte ‘Aerosize vest ONE’ isimli kişisel hava yastığı sistemi bu durumlarda hayatta kalmayı garanti edecek çözüm olabilir.

Aerosize firmasının verdiği bilgiye göre, vest ONE dünyanın ilk sertifikalı çığ odaklı kompakt hava yastığı ürünü. Firmanın çözümü, sırt çantasına sığan standart çığ kitlerinden daha küçük boyutta bir yelek. Polonyalı tasarımcı Dorota Kabała ile birlikte tasarlanan ürün pist dışında doğada yapılan snowboard, kayak ve kar motorsikleti faaliyetlerinde koruma sağlamayı amaçlamakta. Ayrıca karlı dağlarda çalışan kurtarma ekipleri için de çok işe yarayacak bir çözüm.

Yeleğin içinde patentli hibrit bir hava yastığı teknolojisi var. Aerosize vest ONE’ın önündeki tetik çekildiği anda, dahili kartuşlardan çıkan sıkıştırılmış yanmaz Argon gazı hava yastığının odasını genişletmeye başlıyor. Hava yastığı maksimum şeklini aldıktan sonra da, çevredeki hava içeri çekilerek tam şişme sağlanıyor. Hava yastığı doldurulduğunda toplamda 174 litrelik bir kapasiteye sahip olmakta. Yeleğin kendisi çok küçük ve her bir kartuş da yalnızca 160 gram ağırlığında. Yani kullanıcıların hareketlerini engellemiyor ve fazladan ağırlık yaratmıyor. Yeleğin kolay görülmesini sağlayacak geniş kırmızı çizgiler de gece parlamakta.

Aerosize vest ONE kişisel hava yastığı TÜV SÜD Product Service GmbH tarafından test edilmiş ve onaylanmış. Ürünün ‘EN 16716: 2017’ dağcılık ekipmanı – çığ için hava yastığı sistemleri güvenlik gereksinimlerine tam uygunluğu belgelenmiş durumda. Testlerin Avusturya kurtarma hizmetleri, ÖAMTC ve ARA Flugrettung gibi uzman kuruluşlarla beraber yapıldığı aktarılan bilgiler arasında. Yeleğin satışına veya ihtiyaç durumlarında kiralanmasına da başlanmış. Satın almak isteyenler ürünü firmanın resmi satış sayfasında bulabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.