btbilgi

Son yıllarda uçan dronların kullanıldığı toplum düzenini bozmaya çalışan vakaları daha sık görüyoruz. Bu vakalar dronlar ile yasadışı mal ulaştırmadan, ciddi terörist faaliyetlere kadar geniş bir yelpazede yer almakta. En dikkat çekici örnekleri ise geçtiğimiz yıllarda deneyimlenen, havalimanlarındaki operasyonların sekteye uğratılması vakaları. Bu türden tehditlere karşı koymak için çeşitli anti-dron teknolojileri geliştiriliyor. Leonidas bunların en yenisi ama büyük ihtimalle sonuncusu olmayacak.

Raftan uçmaya hazır bir dronu alıp modifiye etmenin ve zararlı faaliyetlerde kullanmanın çok kolay olduğu bir dünyada anti-dron çözümlerine ihtiyaç var. Büyük spor etkinliklerinden uçuşun yasak olduğu nükleer santral arazilerine kadar çok farklı yerlerde bunlar kullanılabilmekte. Potansiyel hedeflerin listesinin neredeyse sonsuz olduğu bir dünyada bu sorun giderek daha ciddi hale geliyor. Özellikle de yapay zeka destekli ve sürü olarak hareket edebilen otonom uçan dronlar can sıkıcı olaylara yol açabilir denilmekte.

Epirus firmasının en son ürünü olan Leonidas, aynı anda çok hedef algılayabilen bir elektronik bozma sistemi. Cihazın ismi Sparta Kralı Leonidas’dan ilham alınarak seçilmiş. Kralın Perslere karşı 300 Spartalı savaşçı ile yaptığı savunma bir sinema filmi haline bile getirildi ve çok ünlü oldu. Cihaz ise bu savunmayı uçan dronlara karşı uyguluyor.

Leonidas sadece küçük bir katlanır treyler boyutunda. Cihazın ana teknolojisi, belli mesafedeki elektronik devreleri yakmak için yüksek güçlü katı hal mikrodalga enerjisi üretmeye dayanıyor. Yani diğer bir deyişle, bu cihaz yönlendirilebilir EMP ışınlarını saniyede binlerce kez ateşleyerek hedeflerini kızartıyor. En önemli özelliği bu ışınları odaklama ve şekillendirme becerisi. Cihaz algıladığı çoklu uçan hedef arasından istenirse birine veya hepsine mikrodalga ışın yollayabiliyor. Bir diğer becerisi ise içinden hiçbir elektroniğin sağlam şekilde geçemeyeceği bir güç alanı oluşturmak.

Digital Trends sitesinin haberine bakılırsa, ünlü savunma ve havacılık devi Northrop Grumman bu cihazı çok beğennmiş ve Epirus şirketini bir tedarikçi anlaşması ile taçlandırmış durumda. ABD Savunma Bakanlığı ise Leonidas’ın testlerinden epeyce etkilenmiş ve yakın zamanda bu cihazları aktif olarak kullanıma sokmayı planlıyor. Denemelerden birinde, Leonidas’ın karşılaştığı 66 adet uçan dronun hepsini başarı ile etkisiz hale getirebildiği aktarılmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.