btbilgi

Kaman normalde pek duymadığımız türden bir havacılık markası. En önemli ürünleri olan K-Max helikopteri 1994 yılından beri ağır ticari yükleri taşımak için, başta ormancılık olmak üzere farklı sektörlerde kullanılmakta. Ayrıca yaklaşık on yıldır da ABD ordusu onu Afganistan’da kargo taşımak için değerlendirmekteymiş. Fakat ABD ordusunun kullandığı K-Max helikopterlerinin önemli bir özelliği var, o da insansız olmaları. Şimdi bu otonom model ‘K-Max Titan’ ismi ile ticari pazara da sunuluyor.

Geçen hafta ilk uçuşunu gerçekleştiren K-Max Titan, dünyanın ticari olarak satışa çıkartılan ilk tam otonom yük helikopteri olma invanını kazandı. Kaman’ın verdiği bilgiye bakılırsa, bu sıradışı tasarıma sahip helikopter 2 bin 700 kilograma kadar yük taşıyabilmekte. Yükleri daha verimli kaldırabilmek için kuyruk rotoru yerine iki büyük ana rotoru üst üste yerleştirilmiş. Bir el blenderinin bıçaklarının birbirine değmemesi gibi, bu iki ana rotor da dönerken birbirine değmiyor ve her biri diğerinin torkunu etkisiz hale getiriyor. Böylece aracın kaldırma kapasitesi artırılabiliyor.

K-Max’ın kabini tek kişilik ve kullanımı için sadece iki kişiye ihtiyaç var, bir pilot ve bakımları için bir mühendis. Helikopterin normal modeli zaten epeyce otomatize edilmiş kontrollere sahip denilmekte. Pilotun ellerini ve ayaklarını her zaman kontrollerin üzerinde tutabilmesi, dikkatinin dağılmaması için kabinde birçok şey kolaylaştırılmış. Eklenen otonom Titan sistemi ise pilota bile ihtiyaç duymuyor.

K-Max Titan modeli öncelikle yangınla mücadele, acil durumlar ve zorlu hava koşulları gibi riskli ortamlarda pilotları tehlikeden uzak tutmak için planlanmış. İnsansız olduğu için, helikopter yakıtı olduğu sürece devamlı çalışabilir, havada daha uzun süreler kalabilir ve bunların hepsini yaparken personel maliyetlerinden tasarruf da edilebilir.

Otonom Titan sistemi, yeni satılacak K-Max helikopterleri için senekler arasında sunulduğu gibi, eski K-Max helikopterleri için de bir retrofit opsiyonu olarak verilecekmiş. Her ne kadar son yıllarda birçok lojistik ve kargo sektörü firması otonom ağır yük dronları üzerinde çalışıyor olsa da, bu dronların K-Max’in 1.850 kilometrelik menzil kapasitesine ulaşmasına daha çok var. Yine de yenilikçi firmalar bu hedefe doğru sağlam adımlarla ilerliyorlar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.