btbilgi

Son yıllarda giderek büyüyen kriptopara piyasası, aynı zamanda bu dijital paraların madenciliğini de geliştirdi. Şu anda dünya üzerinde belki de milyonlarca kişi kriptopara madenciliği yapıyor. İste Bitcoin, Ethereum olsun ister Dogecoin, tüm dijital paralar bilgisayarların belli matematiksel hesaplamaları çözmeleri sonucunda üretilebilmekte. Genel olarak elinizdeki bilgisayar ne kadar güçlü ise o kadar çok hesaplama yapabilir ve kriptopara üretme ihtimalinizi artırabilirsiniz. Ama amacınız daha havalı şekilde yapmaksa, eski bir Commodore 64 kişisel bilgisayar kullanmalısınız.

TechRadar sitesinin verdiği bilgiye bakılırsa, YouTube kullanıcısı ‘8-Bit Show and Tell’ 40 yıllık bir bilgisayarla kriptomadencilik yapmayı başarmış. Bu iş için Maciej ‘YTM / Elysium’ Witkowiak tarafından geliştirilen açık kaynaklı madencilik yazılımı olan ‘C64 Bitcoin Miner’ın kullanıldığı belirtiliyor. Tahmin edeceğiniz gibi bu kadar eski bir bilgisayar ile madencilik yapmak hiç verimli olmuyor. Ama gerçekleştirmesi eğlenceli ve ilginç bir proje olması ile dikkat çekmekte.

Witkowiak’ın GitHub sayfasına göre projede kullanılan Commodore 64, 1.0 MHz işlemcisi sayesinde saatte yaklaşık 0,2 hash işlemi yapabiliyor. Güç tüketimi ise yaklaşık 21 W. Ne yazık ki yapılan hesaplamalara bakılırsa bu bilgisayar ile Bitcoin madenciliği yapmak kullanıcıyı her 3.48 dolarlık zarara uğratmakta. Yani ilk bakışta çok havalı bir proje ama harcanan enerji başına kazanılan paraya bakarsanız, her ay para kaybediyor olacaksınız.

İşin ilginci, yaratıcı insanlar Raspberry Pi mikrobilgisayarlar ve Game Boy el konsolları ile bile kriptomadencilik yapmanın yollarını bulmuş durumdalar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.