btbilgi

Her ne kadar dünya çapında en yaygın yenilenebilir enerji kaynakları rüzgar ve güneş olsa da, dalga enerjisinin de belli bölgelerde çok verimli olabileceğini biliyoruz. Şimdiye kadar çeşitli dalga enerjisi türbini tasarımları gördük. Hatta doğanın birden fazla gücünü beraberce kullanabilecek yöntemler de geliştirildi. Fakat hala bu enerji üretme yönteminin sınırlarına gelinmiş değil. İskoçya kökenli Orbital Marine Power firması, bu sınırları yeni geliştirilen ‘Orbital O2’ türbini ile aramayı hedefliyor.

Firma bu sistem için “dünyanın en güçlü operasyonel gelgit türbini” iddiasında bulunmuş. Türbinin ilk inşa edilmiş hali Orkney Adaları’na doğru yola çıkmış ve testler orada başlayacak. Firmanın yaklaşımı düşük maliyetle yüksek verim amacı taşımakta. Türbinin 74 metre uzunluğundaki ana gövdesi ince bir gemiye benziyor. Yanlarında iki kola bağlı 20 metrelik dev kanatlar var. Sistem karada inşa ediliyor ama aynı bir gemi gibi suya indirilmekte ve varış noktasına kadar bir tekne gibi yüzebilmekte.

Türbin vardığı noktada çok dayanıklı zincirlerle okyanus tabanına dört noktadan demirleniyor ve çalışmaya başlıyor. Orbital O2 sisteminin kanatları, denizde oluşan gelgitlerin meydana getirdiği akıştan faydalanmakta. Kanatlar o andaki akışa göre iki yöne de dönebiliyorlar. Türbinin kolları aşağıya yukarı hareket edebilmekte. Böylece kanatların bakımı için su altı görevlilerinin tüplü donanımla denize girmesi gerekmiyor. Üretilen enerji de kalın deniz altı kabloları aracılığıyla kıyıya yollanıyor.

Verilen bilgiye göre, ‘SR2000’ adı verilen Orbital prototipi 2017 yılında bir Ar-Ge platformu olarak kurulduğunda 2 MW nominal kapasiteye sahipmiş. Daha ilk yılında yaklaşık 3 GW/saatlik güç kazandırmış durumda. Seri üretim versiyonu da 2 MW kapasite sağlayacak. Sistem Birleşik Krallık’taki yaklaşık 2.000 evin talebini karşılayacak kadar temiz elektrik üretebilecek ve yılda yaklaşık 2.200 ton kadar karbondioksit oluşmasını engelleyecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.