btbilgi

Bir iş görüşmesi yaparken karşınızda bir insan kaynakları görevlisi de olabilir, genel müdür de. Kendinizi anlatıp yeteneklerinizi ortaya koyduktan sonra şöyle bir soru alabilirsiniz: “Bize sormak istediğiniz herhangi bir şey var mı?”

Mutlaka iş görüşmesi sırasında potansiyel işvereninize sormak istediğiniz bazı şeyler olacaktır. Peki acaba bazı önemli şeyleri ön plana çıkartarak onları biraz daha etkileyebilir misiniz? Kariyer sitesi Bloom Anywhere’in kurucusu Gwen Moran, Fast Company sitesindeki bir makalesinde bu noktada işe girmek isteyen adayların mülakatta sorabileceği en iyi soruları şu şekilde listelemiş:

“Gelecek sene pozisyonda veya işyerinde önemli değişiklikler öngörüyor musunuz?”

Yönetici arama ve işe alma şirketi Energists CEO’su ve başkanı Jon Hill şunu aktarıyor: “Birçok şirket salgın yüzünden hala bir geçiş ve belirsizlik döneminde. O yüzden de işe alınırsanız bunun sizi nasıl etkileyebileceğini öğrenmek akıllıca.” Bu sorunun şirketle ilgili uzun vadeli düşündüğünüzü ve değişiklikler boyunca şirkette kalmayı planladığınızı göstereceği fikri verilmekte.

“Bu iş pozisyonunda ‘kazanmak’ için ne yapabilirim?”

Bu sorunun bir aday tarafından sorulması, onun şirkette başarılı olmak için gereken şeyleri öğrenme isteğinde olduğunu gösterdiği ifade ediliyor. İK firması Flex HR’nin CEO’su Jennifer Morehead, bu gibi soruların adayın motivlerine ve başarı potansiyeline bir ön bakış sağladığına inanmakta: “Adayların sorduğu sorular, verdikleri hazır cevaplardan daha çok başarıya odaklanmalarının göstergesidir.”

“Eğer bu şirketten ayrılacak olursanız, sebebi ne olurdu?”

Biraz cesurca bulunablecek bu türden bir sorunun da iş görüşmesi sırasında faydası olabilir. Microsoft üst düzey güvenlik programı yöneticisi Teddy Phillips şunu söylüyor: “Bu adaya, bu şirketin kariyerlerini geliştirmek için doğru ortam olup olmadığı konusunda fikir verebilir. İK yöneticileri, düşünmelerini ve içgörüsel yanıtlar vermelerini sağlayan derin sorulara saygı duyuyor.”

“Organizasyonunuzda ne gibi gelişim fırsatları edinebilirim?”

Kariyer stratejisti ve koçu Nancy Spivey bu soruyla ilgili şu bilgileri vermiş: “İnsanları işe almak işletmeler için maliyet demek. O yüzden, bir sonraki yakaladığı fırsata atlayana kadar maaş alma peşinde olan birini işe almak işletmeye zaman ve para kaybettirecektir. Adayın gelecek ve büyüme fırsatları hakkında sorular sorması, adayın işletmeye uzun vadede yatırım yapmaya istekli olduğunu gösterir.”

“Beni aday listenizin tepesine çıkartacak başka ne bilgi verebilirim?”

Bu türden bir sorunun, adayın işle gerçekten ilgilendiğini gösterdiğine dikkat çekiliyor. Yönetici ve kariyer koçu Lauren Cohen, bu sorunun mülakatı bitirmek için iyi bir soru olduğuna inanıyor: “Görüşmenin nasıl gittiğine ve görüşmeci ile ne kadar iyi anlaştığınıza bağlı olarak, insanlara o şirket hakkında duyduklarınızın hoşuna gittiğini ve bu işi seveceğinizi söylemeyi her zaman tavsiye ederim.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.