btbilgi

Dünya çapında sinema ve sanat meraklıları, 25 Nisan Pazar gecesi uzun zamandır beklenen ‘93’üncü Akademi Ödülleri’ni izledi. ‘Oscars 2021’ diye de anılan etkinliğin ödül töreni tarihinde ilk kez sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde değil, Londra ve Paris’te açık merkezlerde yapıldı. Küresel olarak online izlenen törende ödül alan sinema filmleri, aynı zamanda siber dolandırıcıların aracı haline geldi.

Siber güvenlik firması Kaspersky, ödül töreninden önce Oscar adayı filmleri ücretsiz olarak izletme vaadi veren bazı sahte web siteleri keşfetmiş. Bu sitelerin asıl amacının ise kullanıcıların kimlik bilgilerini çalmak olduğu aktarılıyor.

Sinema meraklıları ödüllü filmleri izleme umuduyla girdikleri sitede kayıt olmadan önce filmin ilk birkaç dakikasını ücretsiz şekilde izleyebiliyorlar. Kullanıcılar filmi izlemek istiyorlarsa siteye kayıt olmaları gerekiyor. Kayıt sırasında ikamet bölgesini doğrulamak için banka kartı bilgilerini girmeleri talep edilmekte. Siber dolandırıcılar karttan parayı çekiyor ama kullanıcıya filmin kalanı izletilmiyor.

Firmanın açıklamasına bakılırsa bu tür kimlik avı tekniklerine yaygın şekilde rastlanmakta. Dolandırıcıların arasında en popüler yöntemlerden biri ve her sene buna benzer önemli sanat ve spor olaylarında benzer operasyonların gerçekleştirildiği belirtilmiş.

Güvenlik uzmanları 2021’in Oscarlı filmlerinin ardındaki kötü niyetli dosyaları da analiz etmiş. Rapora göre internet üzerinde ‘En İyi Film’ için hazırlanan filmleri taklit eden yaklaşık 80 farklı zararlı dosya keşfedilmiş. Kötü niyetli dosyaların yüzde 70’inin üç ödüllü filmin ismini kullanarak yayıldığı ifade ediliyor. Bunlar ‘Promising Young Woman’, ‘Judas and the Black Messiah’ ve ‘The Trial of the Chicago 7’ olarak listelenmiş.

‘Judas and the Black Messiah’ filmi, siber suçluların kötü niyetli dosyaları yaymak için en çok kullandığı araç haline gelmiş durumda. Bu filmin adının arkasına saklanan kötü niyetli yazılımlar, bulaşan toplam dosyaların yüzde 26’sını oluşturuyor. Bu arada ‘Promising Young Woman’ ve ‘Trial of the Chicago 7’ filmleri ise yüzde 22 ve yüzde 21 ile ilk üçü tamamlıyorlar.

Güvenlik Uzmanı Anton V. Ivanov şu bilgileri vermiş:  Film endüstrisindeki büyük olayların siber suçluların halen ilgisini çektiğini görüyoruz ancak artık bu tür kötü niyetli faaliyetler eskisi kadar popüler değil. Günümüzde giderek daha fazla kişi dosya indirmeyi gerektirmeyen ve daha güvenli olan video hizmetlerini tercih ediyor. Yine de filmler, kimlik avı sayfalarını ve spam e-postaları yaymak için popüler bir cazibe merkezi olarak işlev görüyor. Kullanıcıların ziyaret ettikleri sitelerde bu gibi tuzaklara dikkat etmesi gerekiyor.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.