btbilgi

Hindistan dünya çapında COVID-19 salgınından en kötü etkilenen ülke oldu. Günlük 330 bin’in üzerinde yeni vaka ve 2 bin 200’ün üzerinde vefat rakamı, ülkenin sağlık sisteminin çökmeye yakın olduğuna dair bir tablo çizmekte. İşin ilginç tarafı, 2020’nin başından beri yaşanan salgın krizi, ülkenin girişimcilerini çok da etkilemişe benzmiyor. Gelen haberlere göre ülke bir yandan virüsle boğuşurken, bir yandan da Asya’nın en verimli Unicorn startup (1 milyar dolardan fazla değer kazanmış girişimci) üreticilerinden biri haline gelmiş.

CNBC’nin verdiği bilgiye bakılırsa, 2021’in Mart ayında biten çeyrek itibarı ile 11 adet Hint startup firması 1 milyar doların üzerinde değerleme yakalamış. Hint startuplarına yapılan yatırımların son iki senedir hızla artmakta olduğu raporlanıyor. Bu rakamın ülkede 2018 ve 2019 yıllarında oluşan toplam Unicorn startup miktarından daha fazla olduğu bilgisi verilmiş.

Rapora göre 2021’in ilk çeyreğinde risk sermayesi finansmanı son iki yılın en yüksek seviyesine ulaşmış.  2019’da startuplara verilen 10 milyar dolarlık yatırım sermayesinin bu sene geçileceği tahmin ediliyor. 2012’de bu rakamın 3,1 milyar dolar olduğu da ayrıca aktarılmakta. Sırf Amazon’un Hindistan’daki şirketinin bile, Hindistan merkezli girişimler için 250 milyon dolarlık bir girişim fonu başlattığına dikkat çekiliyor.

Bahsedilen Hintli startuplar arasında e-ticaret devi Flipkart, tüketici seyahat sitesi MakeMyTrip, konaklama grubu Oyo, e-ticaret şirketi Bikayi (ayrıca bir Y Combinator mezunu olarak biliniyor), tüketici bankacılığı API’leri sağlayan Decentro ve sağlık girişimi Farmako Healthcare var.

En çok dikkat çeken yeni Unicornlar arasında ise Chargebee, CRED, Digit Insurance, Five Star Business Finance, Groww ve yine bir Y Combinator mezunu olan Razorpay gibi çeşitli fintech şirketleri ve Facebook destekli e-ticaret platformu Meesho bulunmakta. 15 bölgesel dilde servis sunan sosyal medya platformu Sharechat, yemek dağıtım şirketi Swiggy ve online eczane platformu PharmEasy de kısa süre önce büyük yatırım turlarını tamamlayan diğer isimlerden. Ayrıca insanları elektrikli uçaklarla işlerine 10 kat daha hızlı ulaştırmayı hedefleyen sivil havacılık startup şirketi EPlane ve ticari havayolları için IoT (Nesnelerin İnterneti) araçları üreten ZestIoT de raporda ismi geçen diğer önemli markalar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.