btbilgi

İnsanlığın gezegeni koruma yönündeki fikirleri değiştikçe, tüketiciler giderek daha çevreci ürünlere yöneliyorlar. Dünyanın en büyük problemlerinden olan büyük şehirlerdeki hava kirliliği, günümüzde kurumsal ve bireysel çözümlerle engellenmeye çalışılıyor. Daha önce hareket ettiği sürece çevresindeki havayı temizleme işlemi gerçekleştiren bir bisiklet tekerleği tasarımı görmüştük. Şimdi aynı işi yapan ‘Airo’ isimli bir sıradışı elektrikli araba var.

Airo: Yolda giderken havayı temizleyen otonom araba
Kaynak: Heatherwick Studio

Yeni kurulan Çinli otomobil markası IM Motors’un Şangay Otomobil Fuarı’nda ilk kez gösterdiği Airo, Londra merkezli Heatherwick Studio tarafından tasarlanmış. Araç elektrikli olduğu için zaten havaya karbondioksit gazları salmayacak. Ayrıca tam otonom özelliklere sahip, bu sayede normal elektrikli otomobillere göre daha fazla enerji verimliliği sağlaması mümkün. Bunlar yetmiyormuş gibi, benzinli arabaların ürettiği kirletici partikülleri vakumlayıp havayı da temizleyecek.

Airo bu işi gövdesine entegre edilmiş aktif HEPA filtreleri ile yapacak. Yüksek verimli partikül hava filtreleme sistemi sayesinde kullanıcılarına önemli bir seçim şansı veriyor. Bu araç bizi daha temiz ve daha iyi bir geleceğe taşımayı sağlayacak bakış açısına sahip olmamızı sağlayabilir denilmekte. Aracın 2023 yıılında üretime girmesi planlanmış.

Airo: Yolda giderken havayı temizleyen otonom araba
Kaynak: Heatherwick Studio

İstenirse sürücülerin kontrolü alabileceği aracın tam otonom özelliği, aracın iç tasarımının da geleneksel otomobillere göre farklılaştırılmasına imkan vermiş. Arabanın içi ‘çok işlevli bir oda’ olarak yeniden yapılandırılabiliyor. Yolcular isterlerse geleneksel bir koltuk düzeni tercih edebilirler. İsterlerse de ön koltuklar dönerek yolcuların birbirine bakar şekilde seyahat etmesi mümkün.

Esnek iç mekan konsepti burada da bitmiyor. Koltuklar birbirine bakacak şekilde çevirildiğinde, yerden yükselen paneller ile dört yapraklı bir masa oluşturuluyor. Bu masa aracın içinin bir yemek alanına veya toplantı alanına dönüşmesine yol açmakta. Aracın bir bölümüne genişletilmiş bir ekran konularak film izlemek veya oyun oynamak da söz konusu. Eğer istenirse koltuklar yatırılarak bir çift kişilik yatağa dönüştürülebilmekte. Ayrıca gündüz veya gece yolcuların tercihine bağlı olarak tam cam tavan opak hale de getirilebilir.

Heatherwick Studio bu araç için şu tanımlamayı yapmış: “Küresel alan sıkıntısını gidermek için tasarlanan Airo yemek yemek, çalışmak, oyun oynamak ve hatta uyumak için ekstra alana sahip çok işlevli bir odadır”. Firma aracın kendisi dışında bir de aynı karakteri sürdüren bir şarj istasyonu da tasarlamış. Kavisli ve uzun boylu istasyon bildiğimiz şarj istasyonlarına benzemiyor. Daha çok sanat eserini veya zarif bir mobilyayı andıran cihaz dokulu çelikten inşa edilecek ve geri çekilebilir bir şarj adaptörüne sahip olacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.