btbilgi

‘Stalkerware’ terimi, birini takip etmek için kullanılan casus yazılımmlara verilen isim. Bu kavram insanların eşlerini ya da partnerlerini izlemek için çeşitli yazılımları yaygın olarak kullanmaya başladıklarında ortaya çıkmış. Bu yazılımlar günümüzde bireysel kullanımı aşmış durumda ve kurumsal ticari sırları ele geçirmek için siber casuslar tarafından sıkça devreye sokuluyorlar.

2019 yılında kurulmış olan Stalkerware Karşıtı Koalisyon (Coalition Against Stalkerware – CAS), takip yazılımlarının oluşturulması ve kullanılması yoluyla suistimal, takip ve tacizle mücadele etmeye adanmış bir grup. Halen kurbanlara doğrudan veya uluslararası hizmet veren kurumlar ile bilgi teknolojisi güvenlik şirketlerinden oluşan koalisyon, takip yazılımları yoluyla işlenen suçları aktif olarak ele almak ve bu önemli konu hakkında kamuoyunu bilinçlendirmek için çeşitli organizasyonları bir araya getirmeyi amaçlamakta.

Koalisyonun verdiği bilgiye bakılırsa, 2020 yılında salgın ve beraberinde gelen karantina sürecinde aile içi şiddet ve teknoloji istismarı vakalarında ciddi bir artış gerçekleşmiş. Koalisyonun üyelerinden biri olan Kaspersky firması, 2020’de neredeyse 54 bin mobil kullanıcısının küresel olarak takip yazılımlarından etkilendiğini tespit ettiğini bildiriyor. Rusya Brezilya, Amerika Birleşik Devletleri, Hindistan ve Meksika, kullanıcıların en çok etkilendiği ülkeler arasında yer alıyorlar.

Yeni bir habere göre ise Uluslararası Kriminal Polis Teşkilatı INTERPOL, takip yazılımlarının kullanımını araştırmak ve yardıma ihtiyacı olan mağdurlara destek vermek için küresel kolluk kuvvetlerinin becerilerini geliştirmeye odaklanacak. INTERPOL bu amaçla 194 üye ülkenin koalisyon tarafından hazırlanan eğitim oturumlarına katılımını teşvik edeceğini açıkladı.

INTERPOL Siber Suçlar Direktörü Craig Jones şu bilgiyi vermekte: “INTERPOL, Stalkerware Karşıtı Koalisyonu takip ve tacize karşı mücadelesinde desteklemeye kararlıdır. Bu amaçla yakın partner şiddeti, istenmeyen gözetim ve taciz konusunda küresel kolluk kuvvetleri için farkındalık yaratmaya devam edeceğiz.”

Koalisyonun Resmi Temsilcisi Tara Hairston, INTERPOL’ün iş birliği ile ilgili şöyle konuşmuş: “Bu yaygın taciz taktiğine karşı mücadele etmek için tüm kilit kuruluşların bir araya gelmesi gerekiyor. Kolluk kuvvetlerinin takip yazılımlarının oluşturduğu tehditleri tespit edip bunlara yanıt verebilmesi gerektiği göz önüne alındığında, INTERPOL’ün yakın partner şiddeti, istenmeyen gözetim ve taciz konularında küresel topluluklarıyla birlikte çalışmaya adandığını görmek gerçekten harika. INTERPOL ve diğer ortaklarımızla birlikte, kimsenin takip yazılımlarının kurbanı olmamasını sağlamak için çalışacağız.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.