btbilgi

2020’de başlayan salgında insanlar evlerinde karantinada her kaldıklarında internete ve online eğlenceye yöneldiler. Buna evden çalışma düzeni ve online eğitim uygulamaları da eklenince, tüketicilerin hem internet hem online servisleri kullanımı arttı. Bunların beraberinde gelen bir sonuç da, geçtiğimiz senenin ilk çeyreğinden beri elektronik cihazların satışlarındaki artış. İnsanlar teknoloji ürünleri ile evlerinde çeşitli ihtiyaçlarını gidermeye çalıştılar.

Teknoloji pazaryeri sitesi İncehesap, 2021’in ilk üç ayındaki teknoloji ürünleri satışları hakkında topladığı verileri bir raporda açıklamış. Salgın nedeniyle elektronik ürünlere olan artışı ortaya koyan rapor bilgisayar, bilgisayar bileşenleri, giyilebilir teknoloji ürünleri ve bilgisayar aksesuarlarına olan yoğun ilgiye işaret ediyor.

Geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında, bu senenin ilk üç ayında hazır sistem bilgisayar satışları yüzde 51, kulaklık satışları yüzde 60, sabit disk satışları ise yüzde 68 oranında artmış. Giyilebilir teknoloji ürünlerinin satışında da 2,8 kat artış yaşanmış durumda.

2020’nin aynı dönemine oranla satışında en çok artış yaşanan teknoloji ürünleri kategorilerinin başında bilgisayar bileşenleri geliyor. Bu kategorideki ürünlerden en fazla anakart satışlarında yaşanan artış dikkat çekmiş. Anakart satışları yüzde 86 yükselirken, evden çalışma ve online eğitimde en çok ihtiyaç duyulan ürünler arasında yer alan klavye ve mouse satışlarındaki artış da öne çıkmakta. Klavye satışlarının 2,1 kat, mouse satışlarının ise yüzde 53 oranında artmış olduğu raporlanıyor. Diğer ana bilgisayar bileşenlerinden olan belleklerin satışı yüzde 77 ve monitör satışları da 3,6 kat artış gösteren kategoriler.

Platform ayrıca ziyaretçi verilerini de paylaşmış. Yılın ilk 3 ayında, geçen yılın aynı dönemine oranla kullanıcı sayısında yüzde 78 artış yaşandığı aktarılıyor. Bu dönemde sayfa görüntüleme sayısı 2.1 kat, PC toplama robotu sayfa görüntülenme sayısı ise yüzde 57 oranında gelişmiş. Kullanıcı profillerine bakıldığında ise, bu dönemde kadın kullanıcılarının sayısı 2 kat yükselirken 45 yaş ve üzeri kullanıcıların sayısı ise 4 kat kadar gelişme göstermiş. 2021’in ilk çeyreğinde toplam sipariş sayısında yüzde 36 yükselme var. Ortalama sepet tutarının bir önceki yıla kıyasla yüzde 15 artarak 1.700 TL seviyesini geçtiği belirtiliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.