btbilgi

‘Sanal Mobil Şebeke’ kavramı dünya çapında hızla gelişen bir pazara işaret ediyor. ‘Mobile Virtual Network Operator’ (MVNO) denilen sanal mobil operatörleri, müşterilerine hizmet sunduğu kablosuz ağ altyapısına sahip olmayan hizmet sağlayıcıları olarak tanımlanmakta. Bu operatörler büyük bir mobil ağ operatörü ile anlaşma yapıyorlar, toptan satış fiyatlarıyla ağ hizmetleri satın alıyorlar ve bu hizmetleri müşterilerine perakende fiyatları ile sunuyorlar.

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği’nin (TELKODER) verdiği bilgiye göre, küresel pazarda her geçen gün büyüme eğilimi gösteren ‘Sanal Mobil Şebeke Hizmeti’ (SMŞH) pazarı ülkemizde büyüme eğilimine bir türlü giremiyor. Mobilise Consulting firmasının sektörel araştırmasında, dünyada yaklaşık 1.500 Sanal Mobil Şebeke Hizmeti veren işletmeci olduğu aktarılmakta. Bu rakamın 2025 yılında 2.000’e ulaşması öngörülmekte.

SMŞH sunan operatörlerin dünya çapında yaklaşık 250 milyon abonesi bulunduğu ve Avrupa’da, özellikle de Almanya ve İngiltere pazarlarında toplam 100 milyon aboneye ulaşıldığı raporlanıyor. TELKODER dünya çapında SMŞH gelirlerinin telekomünikasyon hizmetleri gelirlerine oranının yüzde 4-5 seviyelerinde olduğuna işaret etmekte. Türkiye’de ise bu oranın yüzde 0 olduğunun altını çizilmiş.

Mobilise Consulting araştırmasında, IoT (Nesnelerin İnterneti) odaklı abonelerin eklenmesiyle küresel olarak abone sayılarının çok daha fazla artacağı belirtiliyor. Önümüzdeki yıllarda küresel sanal mobil hizmetler pazarının yüzde 7,9’luk bir yıllık bileşik büyüme oranı (CAGR)’na sahip olması mümkün denilmekte.

Ülkemizde Sanal Mobil Şebeke Hizmeti veren işletmeciler Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone’un sahip olduğu frekanslar üzerinde, ücreti karşılığında ortak olarak servis vermekte. Türkiye’de şu anda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan (BTK) lisans almış 56 sanal mobil şebeke hizmeti işletmecisi olduğu aktarılmış. SMŞH yetkilendirilmesinin ilk verildiği tarih olan 2009 yılının Haziran ayından bugüne kadar toplam 91 işletmecinin yetkilendirilmesi iptal edilmiş.

Dernek yetkilileri ülkemizde sıfır seviyesinde duran bu sektörün ciddi bir sorun teşkil ettiğine inanıyorlar. TELKODER’e göre pazarın gelişmemesi beraberinde yeni iş sahalarının oluşamaması, hizmet alanlarının kısıtlanması, bu alanda çalışan insan sayısının istihdam edilememesi ve hizmet kalitesinin daha iyi olabilmesi için piyasada oluşması gereken rekabetin gelişmemesi gibi olumsuz sonuçlar doğuruyor. Elektronik haberleşme sektöründe SMŞH işletmecilerinin daha fazla desteklenmesi için kamu otoritesinin gerektiğinde zorlayıcı, gerektiğinde ise hızlandırıcı etkisi olacak sektörü geliştirici adımlar atması gerektiği savunulmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.