btbilgi

Dizüstü bilgisayarlarımızda ve akıllı telefonlarımızda bizi devamlı izleyen bir göz olduğunu unutmak çok kolay. Masaüstü bilgisayarların monitörlerine genelde dışarıdan bir kamera (webcam) cihazı takmak durumunda olduğumuz için onları unutmak pek mümkün olmuyor. Bunun da ötesine geçmeyi hedefleyen bir grup biliminsanı, ‘Eyecam’ adını verdikleri özel bir kamera geliştirmişler. Bu cihazın ana özelliği, gerçek bir insan gözü gibi görünmesi ve hareket etmesi.

Eyecam cihazı Almanya’daki Saarland Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi tarafından geliştirilmiş. Araştırmacı Marc Teyssier liderliğindeki ekip, projenin AB tarafından finanse edilen büyük ‘InteractiveSkin’ programının bir parçası olduğunu söylüyor. Programın hedefi, vücuda eklenecek doğal elektronik arayüzlerin ve insan/bilgisayar etkileşiminin geliştirilmesi. Geliştirilen cihaz da aslında daha doğal (ama epeyce sıradışı) bir web kamerası deneyimi sunmak üzerine kurulmuş.

Projeyle ilgili açıklamada, Teyssier şunları söylemiş: “Projemizin amacı kameralar için daha iyi bir tasarım geliştirmek değil, bir tartışma başlatmaktır. Her gün etrafımızda birçok algılama cihazı ile çevrili olduğumuz gerçeğine dikkat çekmek istiyoruz. Sonuçta bu gerçeğin bizi nasıl etkilediği sorusu gündeme geliyor.”

Cihazın gövdesi üç boyutlu yazıcıdan çıakrtılmış bir polimer bileşimden oluşuyor, üzerinde de gerekli elektronik parçalar var. Yapay cildi pigmentli bir silikon materyalden ve kaşı da takma insan saçı parçalarından yapılmış. Yapay göz küresinin içinde hareket edebilen bir kamera bulunuyor. Projede kullanılan elektronikler arasında bir Raspberry Pi Zero mikrobilgisayar, küçük bir 720p/60 fps video kamera ve altı servo motor yer almakta. Servo motorlar sayesinde yapay göz kullanıcıyı takip edebiliyor, ayrıca göz kapakları belli aralıklarla kapanıp açılıyor ve hatta cihaz kaşını bile kaldırabiliyor. Kamera bir bilgisayara standart USB kablosu ile takılmakta ve herhangi bir webcam gibi tanıtılmakta.

Gelecek ay ‘ACM Bilişim Sistemlerinde İnsan Faktörleri Konferansı’ (ACM Conference on Human Factors in Computing Systems) etkinliğinde tanıtılacak olan Eyecam cihazını kendileri üretmek isteyenler için, araştırma ekibi bir bilimsel makale ve açık kaynaklı planlar hazırlamış. Cihazın daha gelişmiş versiyonlarında daha fazla insan duygusu ifade edebilecek teknolojiler kullanılması planlanıyor. Örnek olarak kullanıcının yorgun göründüğünü algılayıp, benzer şekilde sarkık ve yorgun bir göz ifadesi yapabilecek. Cihazın yakın gelecekte seri üretilip piyasaya sürülmesi ise planlar arasında yok.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.