btbilgi

Koronavirüs salgını ile birlikte dünya çapında yoğun şekilde kullanılmaya başlanan video konferans uygulamaları, beraberinde bazı sorunları da doğrudu. Geçtiğimiz hafta bunların en önemlilerinden biri olan ‘Zoom Yorgunluğu’ (Zoom Fatique) konusunu aktardık. Çok uzun süre video toplantılar yapan evden çalışanlarda ve online eğitim düzeni yüzünden saatler boyu ekrana bakan öğrencilerde sıkça görülebilen bu rahatsızlık dışında sorunlar da var. ‘Zoom Bombalaması’ (Zoombombing) gibi.

Zoom Bombalaması kavramı, bir video konferans görüşmesi sırasında yaşanan istenmeyen, rahatsız edici izinsiz girişlere deniyor. Siber saldırganlar veya internet trolleri tarafından gerçekleştirilen bu operasyonların ana amacı toplantıları sekteye uğratmak olarak özetlenebilir. Hedef en basitinden insanları rahatsız etmekten, en ciddi noktada bir işletmenin veya kurumun iş sürecini bozmaya kadar değişebilmekte.

Tipik bir bombalama vakasında, kötü niyetli kişiler bir video konferans oturumuna sızıyor ve insanlara açık saçık, müstehcen, ırkçı, homofobik veya benzeri içerikli görseller ya da videolar gösteriyorlar. Her ne kadar terimin kendisi 2020 yılında aşırı popüler olan Zoom sevisinden yola çıkarak üretilmiş olsa da, tüm video görüşme servislerinin güvenlik açıklarına sahip olabileceğini biliyoruz. Bu saldırıların dünya çapında okulları, şirketleri ve her türlü kuruluşu etkilediği bilinmekte. Çeşitli ülkelerdeki emniyet güçleri ve siber güvenlik firmaları bu konuyla ilgili araştırmalar yapmakta.

Zoombombing konusunda bilgi veren Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Yeni Medya ve Gazetecilik Dr. Öğretim Üyesi Aylin Tutgun Ünal durumun ciddiyetini şu cümlelerle ifade ediyor: “Amerikan Federal Soruşturma Bürosu bu konuda okulları, kurumları ve toplumu uyardı fakat henüz kalıcı bir çözüm bulunamadı. Zoom Bombalaması ciddi bir siber güvenlik sorunudur ve aynı zamanda psikolojik sonuçlar doğurabilir. Konsantrasyon kaybı, ruh hali bozulması ve benzeri sorunlar doğurabilir.”

Bu vakalarda yaşanabilecek rahatsız edici eylemlere karşı, video konferanslarda ve görüntülü sohbet platformlarında yapılabilecek bazı şeyleri Ünal şu şekilde sıralıyor:

  • Video konferanslarda bekleme odaları ve giriş şifresi zorunlu kılınmalı,
  • Görüntülü sohbete girişte katılımcılar sessize alınmalı,
  • Katılımcıların ses düzeyi ev sahibi tarafından ayarlanmalı,
  • Toplantıda sorulan sorular sohbet kanalı yoluyla mesajla alınmalı,
  • Sadece soru-cevap kısmında sesin açılması tercih edilmeli.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.