btbilgi

Dijital ayak izi kurumların veya bireylerin online dünyada gezinirken geride bıraktıkları veriler için kullanılan bir tanımlama. Bu izlerin başında sosyal medya içerikleri, çeşitli online ödeme işlemleri, konum geçmişi, yollanan e-postalar ve anlık mesajlaşma platformları aracılığıyla gönderilen mesajlar geliyor.

Her ne kadar kullanıcılar siber güvenliklerine eskisinden çok daha fazla önem verse de, internette her yaptığımız arama, sosyal medyada her paylaşımımız birer veri olarak toplanıyor. İnternet davranışlarımıza bağlı olarak, bu veriler en masum şekilde bize reklam göstermek için kullanılabilir. Ama en kötü senaryoda siber suçlular tarafından ele geçirilip profillemede ve siber suçlarda kullanılmak üzere karanlık web’deki forumlarda satılma ihtimali de var.

Bunların üzerine, güvenlik firması ESET dijital ayak izi konusunda bir hatırlatma daha yapıyor. Sosyal medyada her şeyini paylaşan kullanıcıların bilgileri online siber zorbalar ya da siber dolandırıcılar tarafından suistimal edilebilir. İşte bu sebeple online ayak izini azaltma yönünde bazı öneriler aktarılmış.

Sosyal medyada gizlilik

  • Sosyal medya hesaplarınızın gizlilik ayarlarını ayrıntılı şekilde ele alın.
  • Hesaplarınızı kimlerin görüntüleyebileceğini ve bilgilerinizin ne kadarının görülebileceğini sınırlandırın.
  • Geçmişteki ve günümüzdeki tüm paylaşımlarınızı kontrol edin; tanımadığınız kimselerin sizin 10 yıl önceki tatil fotoğraflarınıza bakmasına izin vermeyin.
  • Arkadaş listenizi düzenleyin. İşe eklediğinizi bile hatırlamadığınız yabancılardan başlayın ve ardından, pek de tanımadıklarınıza ya da artık konuşmadıklarınıza geçin.

Online hesaplarda temizlik

Büyük olasılıkla az kullandığınız vaya kayıt olup sonra hiç kullanmadığınız bir sürü alışveriş sitesi, spor takip programları, yemek pişirme uygulamaları ya da oyun var. Bunların her birinde kimlik bilgileri, telefon numaraları, sağlık bilgileri veya vücut ölçüleri saklanabilmekte. Google, Facebook ve Apple gibi firmaların sunduğu kimlik onaylama servislerini kullanıyorsanız, hangi üçüncü taraf uygulamalarda hesabınız olduğunu görebilirsiniz. Artık kullanılmayan hesapları silmeye başlamanın zamanı.

Bülten abonelikleri

Belki de artık ilgilenmediğiniz bültenlerin abonelikleri de iptal edilmeli. Birçok abonelik servisi birlikte hareket ederek çeşitli hizmetler ve online pazarlar için hesaplar oluşturur ve bunlar ürünlerle ilgili indirimler ve uygulama için aboneliklerle sizi e-posta bombardımanına tutabilirler. Bunlardaki kayıtları silmek de dijital ayak izi temizlemek için iyi bir fikir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.