btbilgi

RepMan İtibar Araştırmaları Merkezi’nin 10’uncu kez düzenlediği RepMan Forum etkinliğinin bu seneki teması “Kime neden güveniriz?”. Allianz Türkiye, OrganikPR OPR, Panasonic Life Solutions Türkiye ve Zorlu Grubu destekleriyle gerçekleştirilen etkinlikte kurumun RESPECT araştırmasının sonuçları da duyuruldu. Türkiye’nin 16 ilinde yaklaşık bin kişinin katıldığı çalışma, sosyal medyanın hayatımızdaki yerine dair bulgular veriyor. Araştırmadan çıkan ilginç bir bulgu: İnternet kullanıcıları influencer ve fenomen gibi internet kişiliklerini takip ediyor ama önerdiklerine pek de dikkat etmiyor.

Forum öncesinde yapılan RESPECT araştırmasında, teknoloji dünyasındaki dezenformasyonunun hayatımızı hangi yönlerden etkilediği ele alınmış. İnsanların sosyal medyaya, ünlülere, influencer ve fenomenlere bakış açısını inceleyen araştırmaya göre ‘güven’ kavramı gerçek hayatta olduğu gibi internet üzerinde de önemli bir unsur durumunda.

Influencer ve internet fenomenlerine güven pek yok
Kaynak: RepMan

Rapora bakılırsa katılımcılar günde ortalama 3,6 saatlerini sosyal medyada geçiriyorlar. Gençlerde bu rakamın 4 saat ve üzerine çıkabilmekte. En çok vakit geçirilen sosya medya uygulamalarının başında yüzde 83 ile Instagram geliyor. Her 10 kişiden 8’i “Instagram’da varım” diyerek bu platformu en popüler sosyal medya haline getirmiş. Instagram’ı sırasıyla YouTube ve Facebook takip etmekte. Geçtiğimiz seneden beri güvenlik tartışmalarına konu olan popüler kısa video paylaşım uygulaması TikTok ise genel katılımcılarda yüzde 18’i ve 18-24 yaş arası gençlerde yüzde 35 oranında izlenmekte.

Online alışverişte satın alma tercihleri konusunda da katılımcıların görüşü alınmış. Tüketiciler ürün satın almadan önce ilk olarak arama motorlarına başvuruyorlar ve online alışveriş siteleri arasında fiyat karşılaştırması yapıyorlar. Katılımcıların ortalama yüzde 18’i “Tercih anında influencer görüşlerini dinlerim” derken, bu davranış yaş gruplarına göre değişim göstermekte. 18- 25 yaş arasında bu etkinin yüzde 30’lara çıktığı, buna karşılık 35 yaş üstünde yüzde 12 ve 45 yaş üstünde ise yüzde 6 seviyesinde kaldığı saptanmış.

Araştırmaya katılanların yüzde 48’i ünlü sanatçıları, yüzde 44’ü influencerları takip ettiğini söylemiş. Ancak ünlü sanatçılara yüzde 15, influencerlara yüzde 16, YouTuberlara yüzde 11, fenomenlere ise yüzde 10’luk bir kesim güveniyor. “Sosyal medyadaki influencer, YouTuber ya da fenomenlerin önerdiği bir ürünü aldınız mı?” sorusuna ise yüzde 62’lik kesim “Hayır” yanıtını vermiş.

“Marka linçlerine hiç denk geldiniz mi?” sorusuna yüzde 30’u “evet”, yüzde 43 “hayır” ve yüzde 27’lik oranla da “hatırlamıyorum” cevabı verilmiş. Yüzde 56’lık kesim marka linçlerine fenomenlerin, youtuberlar ve influencerların etki ettiğini düşünmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.